'Fransa'

Fransız Mahkemesinden Mültecilere Gıda Dağıtımı Yasağına Onay

Fransa’nın kuzeyindeki Nord-Pas-de-Calais bölgesinde mahkeme, sivil toplum kuruluşlarının Calais kentindeki mültecilere gıda dağıtımı yasağına yönelik itirazlarını reddetti.

© Shutterstock.com

Pas-de-Calais il yönetimi geçen hafta çıkardığı br kararla eylül ayının sonuna kadar kent merkezindeki 20 sokak, rıhtım ve meydanda devletin yetkilendirmediği herhangi bir dağıtımın yapılmasını yasaklamıştı. Bölgede faaliyet gösteren 13 sivil toplum kuruluşu ve dernek ise kararın iptali için bölgenin merkezi Lille’deki idari mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme, sivil toplum kuruluşlarının Pas-de-Calais il yönetiminin “Calais kent merkezindeki mültecilere gıda ve içecek dağıtımını yasaklayan” kararını geri çekmesi talebini kabul etmedi. Kentteki mültecilerin yaşam koşullarının, Pas-de-Calais yönetimince alınan önlemin acilen geri çekilmesini gerektirecek kadar kötü olmadığı belirtilen mahkeme kararında, sivil toplum kuruluşlarının savlarının yeterince güçlü olmadığı, durumun o kadar da kötü olmadığı ifade edildi.

Pas-de-Calais yönetimi, mültecilere yiyecek ve içecek dağıtılmasını, huzursuzluğa neden olduğu ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilişkili sağlık riskleri içerdiği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Yasak kararının onurlu yaşam, dayanışma ve başkalarına yardım etme haklarına aykırı olduğunu savunan sivil toplum kuruluşlarının ise avukatları aracılığıyla mahkemenin kararını temyize götürmesi bekleniyor.

Calais Duvarı

Belçika-Fransa sınırında bulunan Calais kentinde, Manş Denizi’ni aşarak İngiltere’ye geçmeye çalışan çok sayıda mülteci bulunuyor. Calais’de bulunan ve “Vahşi Orman” olarak adlandırılan mülteci kampı Fransız polisi tarafından 2016’da yıkılmıştı. Fransa ile İngiltere de aralarındaki sınıra 2016’da inşa ettikleri “Calais Duvarı”nı ise 2019’da birlikte finanse etme kararı almıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler