Cami Saldırısı Fransa’da Camiye Kundaklama Girişimi

Güney Fransa’nın Chateaudun kentindeki Mevlâna Camisine cuma gecesi kimliği belirsiz bir kişi kundaklama teşebbüsünde bulundu.

Enise Yılmaz 31 Ekim 2020

Güneybatı Fransa’nın Chateaudun kentinde bulunan Mevlâna Camisi’ne cuma gecesi kimliği belirsiz bir kişi tarafından kundaklama saldırısı düzenlendi. Fransa’da yükselen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle alınan kararlar doğrultusunda camiler perşembe günü yatsı namazından sonra kapatılmıştı.

“Kapılar Plastik Olsaydı Yangın Büyüyecekti”

Mevlâna Camii Başkanı Ahmet Tosun, saldırı hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Bu sabah güvenlik kameralarından camimizi kontrol ederken caminin arka tarafında yanmış bir çöp bidonu gördük. Görüntülere göre, saldırgan benzin bidonu ile camiyi yakmaya çalışmış.” Kapı ve camların zarar gördüğünü ifade eden Tosun, “Kapılar plastik olmadığı için yangın büyümedi. Plastik olsaydı yangın büyüyecekti.” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkililere video kayıtlarını verdiklerini ve suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Tosun, saldırıyı kınadığını ifade etti. Bu gibi saldırıların Müslüman cemaati tedirgin ettiğini ve derinden üzdüğünü söyleyen Tosun, saldırının en kısa zamanda aydınlatılmasını ve saldırganın tespit edilmesini umuyor. (P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |