Başörtüsü Tartışması Almanya’da Başörtülü Hâkimin Görevden Alınması Talep Edildi

Almanya'nın Bavyera eyaletinde görev yapan Müslüman bir hâkimin, başörtüsünden dolayı “görevi ihmal” gerekçesiyle fahri hâkimlik görevinden alınması talep edildi.

Enise Yılmaz 10 Kasım 2020

Bavyera Eyalet İdari Yargıtay Başkanı fahri hâkimlik yapan Müslüman hâkimin, başörtüsünden dolayı görevden alınmasını talep etti. Yargıtay Başkanı, başörtülü hâkimin “görevini ihmal” ettiğini iddia etti.

“Ya Başörtünüzü Çıkarın, Ya da Görevinizi Bırakın”

Başörtüsü Tartışması

Başörtüsü: Daimî Bir Tartışmanın Kronolojisi

30 Ağustos 2020

Eski Yargıtay Başkanı Şubat ayında Federal Anayasa Mahkemesinin kararına dayanarak, yapılan müzakereler ve duruşmalar esnasında hâkimlerin başörtülü görev yapamayacaklarını savunmuştu. Bunun üzerine yeni Yargıtay Başkanı 4 Kasım’da Müslüman hâkimin görevden alınması için başvuruda bulundu.

Şubat ayında fahri hâkimlik görevine başlayan Müslüman hâkim, “Ya başörtünüzü çıkarın, ya da görevinizi bırakın.” şeklinde bir seçim yapmak zorunda bırakıldığını ifade etti. Yetkili mercilere duruşmalara başörtülü gireceğini bildiren hâkim, Eylül ayında ilk duruşmasına girdi.

“Alman Hukuk Devletine Bağlılık Başörtüsü ile Ölçülemez”

Bavyera İdari Yargıtay Başkanı’nın başvurusundan haberdar olduğunu belirten hâkim, “Bu tutumu anlamıyorum. Alman hukuk devletine bağlılık başörtüsü ile ölçülemez. Alman Anayasasına bağlı bir hâkimim.” dedi. Başörtülülere karşı ayrımcılığın ve ırkçılığın sadece Almanya’da değil Avrupa genelinde sorun teşkil ettiğini savunan hâkim, “Maalesef, Almanya’da başörtülü Müslüman olmak kolay değil.” ifadesini kullandı. (C)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar