'Başörtüsü Tartışması'

Almanya’da Başörtülü Hâkimin Görevden Alınması Talep Edildi

Almanya'nın Bavyera eyaletinde görev yapan Müslüman bir hâkimin, başörtüsünden dolayı “görevi ihmal” gerekçesiyle fahri hâkimlik görevinden alınması talep edildi.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde görev yapan Müslüman bir hâkimin, başörtüsünden dolayı “görevi ihmal” gerekçesiyle fahri hâkimlik görevinden alınması talep edildi.

Bavyera Eyalet İdari Yargıtay Başkanı fahri hâkimlik yapan Müslüman hâkimin, başörtüsünden dolayı görevden alınmasını talep etti. Yargıtay Başkanı, başörtülü hâkimin “görevini ihmal” ettiğini iddia etti.

“Ya Başörtünüzü Çıkarın, Ya da Görevinizi Bırakın”

Eski Yargıtay Başkanı Şubat ayında Federal Anayasa Mahkemesinin kararına dayanarak, yapılan müzakereler ve duruşmalar esnasında hâkimlerin başörtülü görev yapamayacaklarını savunmuştu. Bunun üzerine yeni Yargıtay Başkanı 4 Kasım’da Müslüman hâkimin görevden alınması için başvuruda bulundu.

Şubat ayında fahri hâkimlik görevine başlayan Müslüman hâkim, “Ya başörtünüzü çıkarın, ya da görevinizi bırakın.” şeklinde bir seçim yapmak zorunda bırakıldığını ifade etti. Yetkili mercilere duruşmalara başörtülü gireceğini bildiren hâkim, Eylül ayında ilk duruşmasına girdi.

“Alman Hukuk Devletine Bağlılık Başörtüsü ile Ölçülemez”

Bavyera İdari Yargıtay Başkanı’nın başvurusundan haberdar olduğunu belirten hâkim, “Bu tutumu anlamıyorum. Alman hukuk devletine bağlılık başörtüsü ile ölçülemez. Alman Anayasasına bağlı bir hâkimim.” dedi. Başörtülülere karşı ayrımcılığın ve ırkçılığın sadece Almanya’da değil Avrupa genelinde sorun teşkil ettiğini savunan hâkim, “Maalesef, Almanya’da başörtülü Müslüman olmak kolay değil.” ifadesini kullandı. (C)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler