Bosna Hersek Bosna Hersek’teki Savaş Suçları Nedeniyle İki Eski Sırp Askerine Hapis

Bosna Hersek'in doğusundaki Foça şehrinde 1992 yılında işledikleri savaş suçları nedeniyle eski Sırp askerler Radovan Paprica ile Slavko Ognjenovic 8'er yıl hapse mahkum edildi.

admin 4 Aralık 2020

Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-1995 yıllarındaki savaşta Sırp ordusunda görev yapan Paprica ile Ognjenovic’in, Foça’da Boşnak sivillere yönelik “insanlığa karşı suç” işlediklerine hükmederek, her iki sanığa da 8’er yıl hapis cezası verdi.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, Paprica ile Ognjenovic’in 1992’de Foça şehrinde sivil Boşnaklara yönelik gerçekleştirilen sistematik saldırılara katıldıkları, tehdit ve cinsel istismar suçları işledikleri kaydedildi.

Bu arada, Bosna Hersek’te yaşanan savaşta Sırp asker, polis ve paramiliter grupların yoğun saldırılarına maruz kalan Foça ve civarında, 3 bine yakın Boşnak sivil öldürülüp, evleri ateşe verildi. Boşnak erkekler esir kamplarına götürülürken, kadınlara tecavüz edildi.

Ayrıca, başta Alaca Camii olmak üzere bölgedeki birçok İslam eseri de Sırplar tarafından yıkılmıştı. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |