FRANSA Görevi Suistimal Nedeniyle Paris Emniyet Müdürü’nün İstifası İstendi

Fransa'da “polis şiddetine göz yumduğu” gerekçesiyle 72 seçilmiş kişi tarafından Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement'ın istifası talep edildi.

ehisim 10 Aralık 2020

Aralarında belediye temsilcileri ve muhalefetten isimlerin yer aldığı 72 seçilmiş kişi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, Lallement’ın görevini suistimal ettiği gerekçesiyle istifasını isteyen ortak mektup gönderdi. Mektupta Emniyet Müdürü’nün gösterilerde düzeni sağlama yöntemi kınanarak polislerin geçen ay göçmen kampı tahliyesi sırasında orantısız güç kullandıkları ve Lallement’ın buna göz yumduğu belirtildi.

Lallement’ın varlığının Parislilerin güvenliğini koruma işlevini yerine getirmediği, aksine onları tehlikeye attığı aktarılan mektupta, “Başkentte düzen ve sükûnet beklerken düzensizlik ve gerginlik hakim. Emniyet Müdürü Lallement istifa etmeli.” ifadesi kullanıldı.

Fransa‘da kasımda Paris’teki Republique Meydanın’da çadır kuran 500’e yakın sığınmacının polislerce yaka paça dışarı atılması ve Afrika kökenli müzik yapımcısı Michel Zecler’in polislerce 20 dakika boyunca darbedilmesi büyük tepki toplamıştı. Ardından ülke genelinde polislere daha geniş yetkiler vermeyi öngören genel güvenlik yasa tasarısı ile polis şiddeti ülke çapında protesto edilmeye başlanmıştı. Protestolarda polis şiddetinin sorumlusu olarak İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ile Emniyet Müdürü Lallement’ın istifası istenmişti.

Sendikalar Fransa’daki Polis Şiddetini Kınamıştı

Avrupa Gazeteciler Federasyonunun Fransa’daki temsilcilerinden Profesyonel Gazeteciler Kimlik Kartı Komisyonu (CCIJP) bünyesindeki Fransa Ulusal Gazeteciler Birliği (SNJ), Fransa Demokratik İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CFDT) ve SNJ-Genel İş Konfederasyonu (CGT) ile medya kuruluşlarının sahipleri polislerin basın mensuplarına yönelik şiddetine ilişkin ortak açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, ülke çapında cumartesi günü düzenlenen özgürlük yürüyüşü sırasında başkent Paris’te çok sayıda gazetecinin polis şiddetinin hedefi olduğu belirtilmişti. CFDT, SNJ ve SNJ-CGT’nin her türlü şiddeti kınadıkları aktarılan açıklamada, gösterilerde aralarında Fransa’ya sığınmacı olarak gelen Suriyeli ödüllü serbest foto muhabiri Ameer al Halbi’nin de bulunduğu en az 8 gazetecinin kolluk kuvvetlerinin saldırısına maruz kaldığına dikkat çekilmişti. Açıklamada “Bilgi edinme hakkına yönelik bu saldırılar demokraside kabul edilemez” denilerek CCIJP’nin şiddeti kınadığı kaydedilmişti. (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |