'Kovid-19 Aşısı'

Avrupa Ülkelerinde Kovid-19 Aşısı Yapılmaya Başlandı

Avrupa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılmaya başlandı.

27 Aralık 2020 admin
Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Avrupa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılmaya başlandı. Birlik ülkelerine Pfizer-BioNTech aşısının ulaşmasının ardından ülkeler zaman kaybetmeden aşı dönemini başlattı. Birçok ülke, belirlediği stratejiler doğrultusunda huzurevlerinde bulunan yaşlılara ve sağlık çalışanlarına öncelik verildiğini kaydetti.

Almanya

Almanya’da ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı 101 yaşındaki Edith Kwoizalla’ya yapıldı. Magdeburg kenti yakınlarında bulunan Halberstadt beldesinde bir yaşlı bakım merkezinde kalan Edith Kwoizalla’ya Biontech ile Pfizer şirketinin ürettiği Kovid-19 aşısı yapıldı. Alman medyasında yer alan haberlerde, yaşlı bakım merkezinde 50 kişiye aşı yapıldığı, bunlardan 10’nun çalışanlar olduğu ifade edildi. Resmi toplu aşılamanın bugün başladığı Almanya’da 80 yaşın üzerindeki kişiler ile risk altındaki bulunan hemşire ve hastane personeli aşı önceliğine sahip bulunuyor.

İsveç

İsveç’te ilk aşı huzurevinde yaşayan 91 yaşındaki bir kişiye yapıldı. Alman biyoteknoloji şirketi Pfizer/BioNTech aşısının 4 bin dozdan oluşan ilk partisinin dün ulaştığı İsveç’te, öncelikle yaşlı bakımevlerinde kalanlara aşı yapılmaya başlandı. İsveç’te ilk aşı Mjölby kentinde huzurevinde yaşayan 91 yaşındaki Gun-Britt Johnsson’a yapıldı.

İspanya

İspanya’da salgınına karşı ilk aşı bakımevinde kalan 96 yaşındaki bir kadına yapıldı. Avrupa Birliği’nin (AB) Pfizer-BioNTech firmasıyla yaptığı anlaşma gereği İspanya’nın payına düşen Kovid-19 aşısının ilk bölümünün dün ülkeye ulaşmasının ardından aşılar yapılmaya başlandı. Başkent Madrid yakınlarındaki Guadalajara kentindeki bir bakımevinde kalan 96 yaşındaki Araceli Rosario Hidalgo yerel saatte 09.00’da (TSİ 11.00) resmi olarak İspanya’da ilk Kovid-19 aşısı yapılan kişi oldu.

Hidalgo’nun ardından aşı olan, 10 yıldır bakımevinde çalışan Monica Tapias, basına yaptığı açıklamada, “İlk aşının yapıldığı kişilerden biri olmak bir onur. Bu salgının bitmesi için büyük çoğunluğun aşı olmasını istiyoruz. Salgının başından bu yana çok fazla kişi hayatını kaybetti. Aşıya yetişemediler.” şeklinde konuştu.

Fransa

Fansa’da ilk aşı, başkent Paris yakınlarındaki bir hastanede iki kişiye yapıldı. Ülkeye dün 19 bin 500 doz Pfizer-BioNTech aşısının ulaşmasının ardından Paris yakınlarındaki Sevran semtinde bulunan Rene-Muret Hastanesi’nde 78 yaşındaki bir kadına ve 65 yaşındaki doktora ilk Kovid-19 aşısı yapıldı.

Bugün Sevran’da ve ülkenin Dijon kentinde yaklaşık 20 kişiye aşı uygulanacak. Gelecek hafta Paris, Lyon, Lille ve Tours kentlerinde 23 hastanede yaşlılar ve sağlık çalışanları aşılanacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, aşının Kovid-19’a karşı “yeni silah” olduğunu belirtti. Macron, aşının zorunlu olmadığı bilgisini paylaştı.

Hükümetin aşı stratejisi çerçevesinde ilk aşamada şubata kadar yaşlılar ve sağlık çalışanlarına aşı vurulacak. İkinci aşamada, şubattan ilkbahara kadar riskli grupta yer alanlar aşılanacak. Üçüncü ve son aşamada ise ilkbahardan sonra halkın kalan kısmına aşı vurulacak. Hükümet, yaza kadar 15 milyon kişiyi aşılamayı hedefliyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Pfizer-BioNTech firmasıyla yaptığı anlaşma sonrasında Birlik ülkeleri zaman kaybetmeden aşılama sürecinde başladı. Hırvatistan, Slovenya, Fransa, Polonya, Avusturya ve İtalya da aşı yapılmaya başlanan ülkeler arasında. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler