Fransa 4’ü Türk 6 Kişinin Hayatını Kaybettiği Kundaklamanın Failine 25 Yıl Hapis

Fransa'nın Mulhouse kentinde 2017'de 4'ü Türk 6 kişinin hayatını kaybettiği kundaklamanın failine 25 yıl hapis cezası verildi.

admin 5 Şubat 2021

Colmar Ağır Ceza Mahkemesi, Mulhouse’un Bourtzwiller Mahallesi’nde 1 Ekim 2017’de bir binada çıkan ve Ertunç ve Aksu ailelerine mensup 4 kişi ve iki Cezayir asıllı vatandaşın yaşamını yitirdiği yangının sanığı hakkındaki kararı verdi. Mahkeme, kundaklama suçu işlediğine hükmettiği Fransız sanık Aurelien Roellinger’i 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Davanın savcısı Sandra Di Rosa sanığın yangını çıkarmak için uygun bir fırsat beklediğini ve eyleminin neden olacağı hazin sonuçların bilincinde hareket ettiğini savunarak, eyleminin ciddiyetine uygun bir şekilde cezalandırılmasını talep etmişti.

Türk ailelerin avukatlığını üstlenen Gülcan Yasin, yaptığı açıklamada, Roellinger’in tehlikeli ve suçlu biri olduğunu söyledi. Ailelerin mahkemenin verdiği karardan memnun olduğunu belirten Yasin, “Hayatını kaybedenler geri gelmeyecek ancak adalet yerini buldu.” dedi.

Yangında Hayatını Kaybedenlerin 4’ü Çocuk

Mulhouse’un Bourtzwiller Mahallesi’nde Ertunç ve Aksu ailelerinin kaldığı bina, 1 Ekim 2017’de Roellinger tarafından kundaklanmıştı. Yangında yaşları 6 ve 11 arasında değişen dördü çocuk toplam altı kişi hayatını kaybederken, sekiz kişi yaralanmış, iki kişi ciddi şekilde yanmıştı.

Yangında ağır yaralanan Oğuzhan Aksu, 5 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğunu kaybetmiş, İsmail Ertunç ise eşini ve kızını kaybetmiş, yaralanan oğlu Eyüp Ertunç’un da gözünde kalıcı hasar oluşmuştu.

Yangının aynı binada yaşayan Aurélien Roellinger adlı 31 yaşındaki şahıs tarafından çıkarıldığı anlaşılmıştı. İlk önce bodrumda bir bebek arabasına sigara izmariti attığını itiraf eden fail, soruşturma sırasında ise bebek arabasındaki bazı broşürleri çakmağıyla ateşe verdiğini itiraf etmişti.

Yangından hemen sonra yakalanan Roellinger’in tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |