Irkçı Ayrımcılıkla Mücadele Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Irkçılık ve Ayrımcılık Protesto Edildi

21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü dolayısıyla Avusturya’nın başkenti Viyana'da binlerce gösterici ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı gösteri düzenledi.

admin 21 Mart 2021

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü dolayısıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da binlerce gösterici ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı gösteri düzenledi. dolayısıyla düzenlenen gösteride, “Irkçılığa başkaldır”, “Irkçılık ve faşizme hayır”, “Sınırlar açılsın” yazılı pankartlar açıldı. Başkentin önemli meydanlarından Karlsplatz’da toplanan göstericiler için kurulan sahnede, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı konuşmaların yanı sıra müzisyenler şarkı söyledi.

Gösteride konuşan Müslüman aktivist Asma Aiad, ırkçılığın sosyal yaşamın her alanında hissedildiğine, sürekli ve çok yönlü mücadelenin önemine işaret ederek, “Irkçılık çok çeşitli yüzlere sahip ve bunların hepsi çok çirkin.” diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşu Volkshilfe Başkanı Erich Fenninger de çeşitli siyasi güçlerin şahsi çıkarları doğrultusunda toplumları manipüle etmek için zayıf grupları ve azınlıkları kullandıklarına dikkati çekti. Fenninger, ırkçılığın temel hakları ortadan kaldıran, bireylerin yaşamlarını derinden etkileyen bir husus olduğunu vurgulayarak, “Irkçı olmamak yeterli değil, ırkçılıkla mücadele etmek gerekiyor. Adil ve eşit bir dünya için yaşamın her alanında mücadele etmeliyiz.” dedi.

ANATOMİ SERİSİ

Irkçılık Nedir?

30 Mayıs 2020

Müslümanlara Yönelik Artan Baskılar

Avusturya Müslüman Gençler (MJÖ) oluşumundan Nesrin el-İsa ise 2 Kasım 2020’de Viyana’da 4 sivilin ölümüne yol açan terör saldırısı sonrasında Müslümanlara yönelik artan baskılara dikkati çekti. İsa, saldırı sonrasında Müslümanların potansiyel suçlu olarak algılandığını, bu süreçte başörtülü Müslüman kadınların dışarıya çıkmaya korktuklarını söyledi.

Saldırının hemen sonrasında terörle mücadele bahanesiyle 30 Müslüman aktivist ve akademisyenin evlerine polis tarafından baskınlar düzenlediğini dile getiren İsa, bu baskınlarda emniyet güçlerinin başvurduğu orantısız şiddet nedeniyle başta çocuklar olmak üzere çok sayıda suçsuz insanın ciddi psikolojik travmalar yaşadığını anlattı.

İsa, iktidarın hazırladığı terörle mücadele yasa tasarısının doğrudan Müslümanları hedef aldığının altını çizerek, “Irkçı politikalara karşı sesimizi yükseltiyoruz. Sadece Müslümanlar için değil, siyahi kardeşlerimiz, Yahudiler, Asyalılar, ırkçılığa maruz kalan herkes için sesimizi yükseltiyoruz.” ifadelerini kullandı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |