'HOLLANDA'

Hollanda’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması Sona Erdi

Hollanda'da koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamındaki sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi ve ilk teravih namazı kılındı.  

Fotoğraf: Shutterstock / Jacqueline van Kerkhof

Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 23 Ocak’ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Ülke genelinde Kovid-19’a karşı alınan bazı kısıtlamalar 28 Nisan’dan itibaren gevşetildi. Buna göre, 23 Ocak’tan beri 21.00-04.30 ve 31 Mart’tan beri 22.00-04:30 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sona ererken, bu sene ilk defa camilerde teravih namazı kılındı.

Teraslar Açıldı

14 Ekim 2020’den beri müşteriye kapalı kalan ve paket servisi yapabilen restoranlar sadece teraslarını her gün 12.00 ila 18.00 saatlerinde açabilecek. Terasta en fazla 50 kişi sosyal mesafeye uyarak bir arada oturabilecek. Yaklaşık 3 ay kapalı kaldıktan sonra 3 Mart’tan itibaren randevulu çalışan mağazalar kapılarını her metrekareye bir müşteri alma şartı ile tamamen açabilecek. Daha önce ev ziyaretlerinde 13 yaşından büyük sadece 1 kişi ağırlanabilirken, bugünden itibaren 13 yaşından büyük 2 kişi misafirliğe kabul edilebilecek. Cenaze törenlerine 50 kişi yerine 100 kişi katılabilecek ve sürücü kursu teori sınavları tekrar başlayacak. Vaka sayılarının azalması durumunda 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaları gevşetme konusunda ikinci plana geçilecek.

Üçüncü Dalga

Hollanda‘da sokağa çıkma kısıtlaması, önlemlere rağmen vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmemesi ve muhtemel üçüncü dalga nedeniyle ilk kez uygulanmıştı. Ocak 2021 tarihinde duyurulan sokağa çıkma yasağı herkese geçerli değildi. Yasak saatlerinde işe gidenler ve yemek dağıtımı yapanların iş yerlerinden alacakları çalışma belgeleriyle sokağa çıkabilecekleri bildirilmişti. Hastalık, acil durum, adli işlemler ve evcil hayvan gezdirme gibi nedenlerle sokağa çıkanlar yasaktan muaf tutulmuştu. Yasağı ihlal edenlere 95 avro idari para cezası uygulanıyordu. Herkesi kısıtlamalara uymaya davet eden Rutte, sokağa çıkma yasağı uygulanan Avrupa ülkelerinde bunun olumlu sonuçlarının görüldüğünü belirtmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler