Birleşik Krallık “Mültecilerin Kötü Şartlarda Barındırılması Yasa Dışı”

Birleşik Krallık'ta yüksek mahkeme, İçişleri Bakanlığının yüzlerce sığınmacıyı eski bir askeri kışlada barındırma kararının "hukuka aykırı" olduğuna karar verdi.

4 Haziran 2021

Birleşik Krallık’ın güneyindeki Kent şehrinde sığınmacıların olumsuz koşullarda kaldığı Napier Kışlası’nın “güvensiz ve Kovid-19’un yayılmasına neden olduğu” gerekçesiyle, 6 sığınmacının başvurusunu kabul eden mahkeme, göçmenlerin burada barındırılmasının “yasa dışı” olduğuna hükmetti.

Mahkemeye başvuran ve “işkence ve/veya insan kaçakçılığından kurtulanlar” olduğu söylenen altı sığınmacı, İçişleri Bakanlığının insanları yasa dışı şekilde kışlalara yerleştirdiğini ve koşulların “insan hayatına ve kötü muameleye gerçek ve acil riskler” oluşturduğunu savundu.

Kararın Gerekçesi

Sığınmacılar lehine karar veren Yargıç Thomas Dominic Linden, İçişleri Bakanlığının, eski askeri kışlanın, kamp olarak kullanımına uygun olduğuna karar verirken “yasa dışı” hareket ettiğine hükmetti.

Göçmenler

Fransa'nın Calais Kentindeki Göçmen Kampı Dağıtıldı

4 Haziran 2021

Yargıç Linden, kışlanın yasa dışı olmasının nedenleri arasında aşırı kalabalıklığa ve Halk Sağlığı Kurumunun (PHE) tavsiyelerine uyulmamasına atıfta bulunarak, “Çok sayıda kişinin Kovid-19’a yakalanması neredeyse kaçınılmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Mahkeme Kararı Kampı Kapatmayı Gerektirmiyor”

İçişleri Bakanlığı, kampın “çalışmaya ve güvenli konaklama sağlamaya devam edeceğini” ve söz konusu kararın kampı kapatmalarını gerektirmediğini belirtti. PHE, askeri kışladaki koşulların sığınmacıların kalması için uygun olmadığı konusunda İçişleri Bakanlığını uyarmasına rağmen kışla Eylül 2020’den bu yana yüzlerce sığınmacının barınması için kullanılıyor.

Üst düzey İçişleri Bakanlığı yetkilileri, şubat ayında milletvekillerine yaptığı açıklamada, bu yılın başlarında kışlada Kovid-19 salgını sırasında yaklaşık 200 kişinin hastalığa yakalandığının tespit edildiğini bildirmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |