'Kovid-19 Önlemleri'

Almanya’da Aşı Olmayanlar İçin Günlük Hayat Zorlaşıyor

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede aşı olmayanların günlük yaşamları daha da zorlaştırıldı. Aşı veya hastalığı atlatma belgesi olmayanlara kapalı mekanlara girişte negatif test sonucu ibraz etme şartı getirildi.

Fotoğraf: Bihlmayer Fotografie / Shutterstock.com

Başbakan Angela Merkel ve 16 eyalet başbakanının video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda kabul edilen “3G” Kovid-19 önlemlerine göre, 23 Ağustos’tan itibaren aşı yaptırmış olanlar günlük yaşamlarında herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmazken, aşı olmayanlar ise bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak.

Merkel toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Özellikle nüfusun sadece yüzde 55,1’inin tam olarak aşılandığı bir zamanda, tüm nüfus için hala temel koruma önlemlerine ihtiyacımız var.” dedi. Ülkede her vatandaşa aşı imkanı sunulduğuna dikkati çeken Merkel, “aşı etkili olduğu sürece, aşılanmış bir kişiye vatandaş olarak haklarını kullanamayacağını söyleyemeyiz” diyerek, vaka sayıları artmaya devam ettiği müddetçe aşılı olan ve olmayanların farklı muameleye tabi tutulacaklarını vurguladı.

Test Zorunluluğu Nerelerde Geçerli Olacak?

“3G” olarak özetlenen yeni kurallara göre ülkede aşı yaptırmayanlar ve hastalığı atlattığına dair belgesi olmayanlar için tüm kapalı mekanlara girişlerde test şartı getirildi.

Buna göre hastanelere, bakımevlerine, restoranların kapalı alanlarına, ibadethanelere, düğünlere, toplantılara, kuaförlere ve spor salonlarıyla kapalı yüzme havuzlarına girebilmek için aşı olduğuna veya hastalığı geçirildiğine dair belge ibraz edemeyenler negatif test sonucu göstermek zorunda kalacak.

Testler Ücretli Olacak

İnsidans değerinin 35’in üzerinde olduğu bölgelerde aşı olmayanlar ise mecburi test yaptırmak zorunda kalacak. 11 Ekim’den itibaren ise aşı yaptırmayan yetişkinler ücretsiz Kovid-19 testlerinden yararlanamayacak. Bu kişilerin ortalama 15 avro olan test ücretlerini ödemeleri gerekecek.

Yalnızca sağlık koşulları nedeniyle aşı olamayanlar, hamile kadınlar, çocuklar ve 18 yaşın altındaki gençler için ücretsiz koronavirüs testi sunulmaya devam edilecek.

Ülkedeki maske ve mesafe kuralı ise aynen devam edecek. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler