Kovid-19 Önlemleri Almanya’da Aşı Olmayanlar İçin Günlük Hayat Zorlaşıyor

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede aşı olmayanların günlük yaşamları daha da zorlaştırıldı. Aşı veya hastalığı atlatma belgesi olmayanlara kapalı mekanlara girişte negatif test sonucu ibraz etme şartı getirildi.

admin 11 Ağustos 2021

Başbakan Angela Merkel ve 16 eyalet başbakanının video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda kabul edilen “3G” Kovid-19 önlemlerine göre, 23 Ağustos’tan itibaren aşı yaptırmış olanlar günlük yaşamlarında herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmazken, aşı olmayanlar ise bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak.

Merkel toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Özellikle nüfusun sadece yüzde 55,1’inin tam olarak aşılandığı bir zamanda, tüm nüfus için hala temel koruma önlemlerine ihtiyacımız var.” dedi. Ülkede her vatandaşa aşı imkanı sunulduğuna dikkati çeken Merkel, “aşı etkili olduğu sürece, aşılanmış bir kişiye vatandaş olarak haklarını kullanamayacağını söyleyemeyiz” diyerek, vaka sayıları artmaya devam ettiği müddetçe aşılı olan ve olmayanların farklı muameleye tabi tutulacaklarını vurguladı.

Test Zorunluluğu Nerelerde Geçerli Olacak?

“3G” olarak özetlenen yeni kurallara göre ülkede aşı yaptırmayanlar ve hastalığı atlattığına dair belgesi olmayanlar için tüm kapalı mekanlara girişlerde test şartı getirildi.

Buna göre hastanelere, bakımevlerine, restoranların kapalı alanlarına, ibadethanelere, düğünlere, toplantılara, kuaförlere ve spor salonlarıyla kapalı yüzme havuzlarına girebilmek için aşı olduğuna veya hastalığı geçirildiğine dair belge ibraz edemeyenler negatif test sonucu göstermek zorunda kalacak.

Testler Ücretli Olacak

İnsidans değerinin 35’in üzerinde olduğu bölgelerde aşı olmayanlar ise mecburi test yaptırmak zorunda kalacak. 11 Ekim’den itibaren ise aşı yaptırmayan yetişkinler ücretsiz Kovid-19 testlerinden yararlanamayacak. Bu kişilerin ortalama 15 avro olan test ücretlerini ödemeleri gerekecek.

Yalnızca sağlık koşulları nedeniyle aşı olamayanlar, hamile kadınlar, çocuklar ve 18 yaşın altındaki gençler için ücretsiz koronavirüs testi sunulmaya devam edilecek.

Ülkedeki maske ve mesafe kuralı ise aynen devam edecek. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |