FRANSA Fransa’da Göçmen Bir Çocuk Yasa Dışı Şekilde Ülkeden Atıldı

Fransa'da Paris emniyetinin 16 yaşındaki Senegal asıllı göçmen çocuğu yasa dışı şekilde uçağa bindirerek ülkesine geri gönderdiği öğrenildi.

ehisim 13 Ağustos 2021

Fransız gazetesi l’Humanite’nin haberine göre, 28 Temmuz’da Nanterre Mahkemesinin, sosyal yardım programına dahil edilmesine karar verdiği refakatçisiz çocuk göçmen Ousmane, 7 Ağustos’ta Sınır Tanımayan Eğitim Ağının (RESF) toplantısına katıldıktan sonra Paris’in 18. bölgesinde kaldığı yere gitmek için metroya bindi. Metroda Ousmane’ye bilet ve kimlik kontrolü yapan polisler, yanında geçerli kimlik olmadığı gerekçesiyle 16 yaşındaki genci, Porte de Clichy Karakoluna götürdü. Ousmane’nin yanındaki arkadaşı, RESF’den Nadine Garrigues ve diğer yetkilileri durumdan haberdar etse de Garrigues karakola ulaşamadı. Paris Polis Müdürlüğü birkaç saat içinde Ousmane’nin Fransa‘dan sınır dışı edilmesi için yazı çıkardı. RESF gönüllüleri, aynı gün akşam Paris’te idari gözetim merkezine alınan Ousmane’nin ertesi sabah uçağa bindirilerek Senegal’e gönderildiğini öğrendi.

“Bir Çocuğun 24 Saat İçinde Sınır Dışı Edilmesiyle İlk Defa Karşılaştık

Garrigues, Ousmane ile konuştuğunu ve gencin geri geleceğini söylediğini aktardı. RESF yetkilileri, Ousmane’nin, sınır dışı edilmemiş olsaydı, mahkemenin kararıyla eylülde eğitime başlayabileceğini aktardı. Yetkililer, Paris polisinin devlet bakımındaki 18 yaşından küçük gençleri toplayarak sınır dışı etme kararı almasına alışık olduklarını, ancak bir çocuğun 24 saat içinde sınır dışı edilmesiyle ilk defa karşılaştıklarını kaydetti. Öte yandan RESF, Paris Polis Müdürlüğünün Ousmane’yi yasa dışı şekilde ülkesine geri göndermesiyle ilgili olarak Fransa Ombudsmanına başvurdu. Fransa yasalarına göre, refakatçisiz çocuk göçmenler ilke olarak sınır dışı edilemiyor. (AA)

 

ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |