Bulgaristan Hükûmet Kurulamayan Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yaklaşıyor

Yapılan erken genel seçimin ardından henüz hükûmet kurulamamış Bulgaristan'da, Cumhurbaşkanlığı seçiminin kasım ayında yapılması kararlaştırıldı.

3 Eylül 2021

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin 14 Kasım’da yapılacağı bildirildi. Ülkede 240 üyeli parlamentodaki oylamada 152 milletvekili, seçimin 14 Kasım tarihinde yapılmasına destek verdi. Oyların dağılımına göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu ise 21 Kasım’da yapılacak. Anayasaya göre, seçimler Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in 5 yıllık görev süresini tamamlayacağı 22 Ocak 2022’den en geç 2 ay öncesinde yapılabiliyor.

BULGARİSTAN

Bulgaristan’da Erken Genel Seçimlerin Nihai Sonuçları Açıklandı

15 Temmuz 2021

Hükûmet Hâlen Kurulamadı

Bu arada Bulgaristan’da 11 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından oluşturulan parlamentoda temsili olan 6 siyasi parti arasındaki zıtlaşmalar yüzünden ülkenin yakın bir tarihte yine erken seçime gitmesi bekleniyor. Parlamentoda en büyük gruplara sahip, eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi ve şovmen Slavi Trifonov’un Böyle bir Halk Var (İTN) partisi kabine kuramamıştı.

Cumhurbaşkanı Radev, erken seçime gidilmeden önce üçüncü ve son kez kabine kurma görevini Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) vermişti. BSP, kuracağı kabinenin parlamentoda en az 121 milletvekilinden güvenoyu alabilmesi için diğer partilerle görüşmelerinde başarısız olmuştu. Diğer 5 siyasi partinin liderleri, BSP’nin kuracağı kabineye destek vermeyeceklerini duyurmuştu.

BSP lideri Korneliya Ninova, kısa ömürlü olması beklenen 47. Dönem Parlamento’da görüşmeleri süren ülkenin yeni devlet bütçesinin onaylanabilmesi için hükûmet kurma görevinin iadesini “bir süre erteleyeceğini” bildirmişti. Hükûmet kurma çalışmalarında başarısız olması halinde BSP’nin, aldığı görevi Cumhurbaşkanı’na iade etmesinin ardından Radev, parlamentoyu feshederek yeni erken genel seçim için tarih belirleyecek. Bulgaristan‘da bu yıl 4 Nisan’da ve 11 Temmuz’da erken genel seçim yapılmıştı.

Seçimin Ardından Parlamentodaki Koltuk Dağılımı

Bulgaristan’daki erken genel seçimi İTN, yüzde 24,08 oranında oy alarak birinci sırada tamamlamıştı. Parlamentoda 6 parti ve koalisyon temsil sahibi. Katılımın sadece yüzde 42,19 olduğu son seçimde, İTN partisi 240 üyeli parlamentoda 65 milletvekiliyle en büyük gruba sahip.

Dosya: Avrupa'da Türkiye Kökenlilerin Siyasi Temsili

Şener Aktürk: “Müslüman Kökenli Milletvekillerinin Müslüman Azınlıkla Bağları Zayıf”

2 Temmuz 2021

Ülkeyi 12 yıl yöneten eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi ise oyların yüzde 23,51 ile parlamentoda 63 sandalye sahibi olarak ikinci büyük güç konumunda. Ülkeyi 1989’a dek yöneten eski komünist partinin çizgisinde siyaset yürüten Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) bu seçimde büyük bir oy kaybına uğramış ve parti yüzde 13,39 oy ile 36 üyeli bir gruba sahip olmuştu. Eski Başbakan Borisov’a karşı bir yıllık sokak protestolarına öncülük yapan sağcı Demokratik Bulgaristan (DB) koalisyonu da oyların yüzde 12,64’ünü alarak, 34 kişilik bir gruba sahip.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk azınlığın oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, 4 Nisan’da yapılan bir önceki seçimde aldığı oy oranını yükseltmiş olmasına rağmen yeni parlamentoda milletvekili sayısını 30’dan 29’a indirmişti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |