2022 Fransa Seçimleri Fransa’da Yeşiller de Cumhurbaşkanı Adayını Belirledi

Fransa'da Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanı seçimi için partinin adayı olarak belirlendi.

Burak Gücin 29 Eylül 2021

Fransa’da Avrupa Ekolojisi – Yeşiller Partisinin (Fr. Europe Ecologie Les Verts, EELV) cumhurbaşkanı adayını belirlendiği ikinci turda Yannick Jadot, yüzde 48,97 oy alan rakibi EELV‘nin eski başkan yardımcısı Sandrine Rousseau’yu az farkla geride bırakarak, oylamaya katılan seçmenlerin yüzde 51,03’ünün desteğiyle kazanan taraf oldu.

Cumhurbaşkanı Adayı Jadot’dan İklime Öncelik Vaadi

Jadot, oylamanın sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, her şeyi değiştirmenin vakti geldiğini, çevre ile ilgili sorunlara çözümün bulunması gerektiğini söyledi. Jadot, seçimi kazanması halinde iklime öncelik veren cumhurbaşkanı olacağını belirtti.

Fransa

2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Ana Teması “Güvenlik” mi Olacak?

26 Ağustos 2021

Ülkede, aralarında aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Haraketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, eski Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun bulunduğu 12 isim, seçime aday veya aday adaylığını açıklamıştı.

2017’de yapılan son cumhurbaşkanı seçimin ikinci turunda Macron ve Le Pen karşı karşıya gelmiş, sırasıyla yüzde 66,1 ve yüzde 33,9 oy almıştı. Fransa‘da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan’da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday, 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |