Kovid-19 Protestoları Hollanda Başbakanı Rutte’den Protestoculara: “Aptallar”

Hollanda'da geçici hükûmetin Başbakanı Mark Rutte, salgın nedeniyle alınan önlemlere karşı üç gündür devam eden eylemlerde polisle çatışan göstericiler için "aptallar" ifadesini kullandı.

admin 23 Kasım 2021

Başbakan Rutte,  yaptığı açıklamada, cuma akşamı Rotterdam şehrinde başlayan ve ülkenin birçok şehrine yayılan Kovid-19 ve zorunlu aşı protestolarına ilişkin “protesto görüntüsü altında düpedüz şiddet uygulandığını” savundu. Protestocuların polis, itfaiye ve ambulanslara saldırdığını kaydeden Rutte, “Bunların protesto ile alakası yok.” dedi.

Hollanda

Kovid-19 Nedeniyle "Kısmi Kapanma"

13 Kasım 2021

Uzun süren Kovid-19 kaynaklı belirsizliklerin toplumda fazlasıyla huzursuzluk yarattığını belirten Başbakan Rutte, “Fakat hiçbir zaman bu aptalların sadece mutsuz oldukları için bizi koruyan insanlara karşı düpedüz şiddet kullanmalarını kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu.

Hollanda’nın Rotterdam kentine cuma akşamı başlayan protestolar ülkenin birçok kentine yayıldı. Göstericilerin havai fişek kullandığı ve dükkanlara saldırdığı olaylarda polis araçları ateşe verildi. Güvenlik güçlerince TOMA’ların kullanıldığı ve uyarı ateşlerinin açıldığı gösterilerde Rotterdam’da 51, Lahey’de 19, Urk’da 8, Roermond ve Stein’de 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Korona Kartı Uygulaması

Hollanda hükûmeti, 25 Eylül’den itibaren Kovid-19 aşısı olanların, son 6 ayda virüse yakalananların veya son 24 saatte yapılmış negatif test sunanların “daha fazla özgürlükten” faydalanabilmesi için Korona Kartı uygulaması yürürlüğe girmişti.

Uygulama kapsamında kafe, restoran, sinema, tiyatro, festival ve spor etkinliklerine girişlerde sayı sınırlaması kaldırılmıştı.
Kafe ve restoranların açık bölümlerinde, Korona Kartı uygulaması geçerli değil.

Ekim ayında başkent Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, hükûmetin Kovid-19’la mücadele politikalarını ve “Korona Kartı” uygulamasını protesto için yürüyüş yapmıştı. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |