'Kovid-19 Protestoları'

Hollanda Başbakanı Rutte’den Protestoculara: “Aptallar”

Hollanda'da geçici hükûmetin Başbakanı Mark Rutte, salgın nedeniyle alınan önlemlere karşı üç gündür devam eden eylemlerde polisle çatışan göstericiler için "aptallar" ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Başbakan Rutte,  yaptığı açıklamada, cuma akşamı Rotterdam şehrinde başlayan ve ülkenin birçok şehrine yayılan Kovid-19 ve zorunlu aşı protestolarına ilişkin “protesto görüntüsü altında düpedüz şiddet uygulandığını” savundu. Protestocuların polis, itfaiye ve ambulanslara saldırdığını kaydeden Rutte, “Bunların protesto ile alakası yok.” dedi.

Uzun süren Kovid-19 kaynaklı belirsizliklerin toplumda fazlasıyla huzursuzluk yarattığını belirten Başbakan Rutte, “Fakat hiçbir zaman bu aptalların sadece mutsuz oldukları için bizi koruyan insanlara karşı düpedüz şiddet kullanmalarını kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu.

Hollanda’nın Rotterdam kentine cuma akşamı başlayan protestolar ülkenin birçok kentine yayıldı. Göstericilerin havai fişek kullandığı ve dükkanlara saldırdığı olaylarda polis araçları ateşe verildi. Güvenlik güçlerince TOMA’ların kullanıldığı ve uyarı ateşlerinin açıldığı gösterilerde Rotterdam’da 51, Lahey’de 19, Urk’da 8, Roermond ve Stein’de 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Korona Kartı Uygulaması

Hollanda hükûmeti, 25 Eylül’den itibaren Kovid-19 aşısı olanların, son 6 ayda virüse yakalananların veya son 24 saatte yapılmış negatif test sunanların “daha fazla özgürlükten” faydalanabilmesi için Korona Kartı uygulaması yürürlüğe girmişti.

Uygulama kapsamında kafe, restoran, sinema, tiyatro, festival ve spor etkinliklerine girişlerde sayı sınırlaması kaldırılmıştı.
Kafe ve restoranların açık bölümlerinde, Korona Kartı uygulaması geçerli değil.

Ekim ayında başkent Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, hükûmetin Kovid-19’la mücadele politikalarını ve “Korona Kartı” uygulamasını protesto için yürüyüş yapmıştı. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler