Kovid-19 Almanya’da Aşı Olmayanlara Yönelik Kısıtlamalar Artıyor

Almanya'da yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede özellikle aşı olmayanlara yönelik sert tedbirler getirildi.

Burak Gücin 24 Kasım 2021

Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in eyalet başbakanlarıyla geçen hafta yaptığı toplantıda ve Alman Meclisi’nde alınan kararla yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürürlükteki tedbirlerin artırılması için zemin hazırlanmasının ardından eyaletler Kovid-19 önlemleri sıkılaştırıldı. Kovid-19 vaka sayılarının yüksek seviyede seyrettiği Almanya’da eyaletler, aşı kampanyasına hız kazandırmak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla özellikle aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar getirdi.

Bazı Bölgelerde Aşı Olmayanlara Sokağa Çıkma Yasağı

Kovid-19

Belçika'da Yaklaşık 2 Bin Sahte Aşı Sertifikası Ele Geçirildi

23 Kasım 2021

Alınan tedbirlere göre, 1 hafta içinde 15 binin üzerinde Kovid-19 vakası tespit edilen Brandenburg eyaletinde, en fazla 2 haneden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bu sayıya 12 yaşın altındaki çocuklar ile aşı olanlar ve iyileşenler dahil edilmeyecek.

Temel ihtiyaçların satılmadığı mağazalara girişlerde 2G kuralı (aşı olanlar ve iyileşenler) uygulanacak. Vaka sayılarının çok yüksek olduğu bölgelerde, aşı olmayanlara saat 22.00’den 06.00’ya kadar dışarı çıkma yasağı uygulanacak. Brandenburg’da ayrıca, öğrencilerin okula gitme zorunluluğu da kaldırıldı, veliler çocuklarının okula gidip gitmemelerine karar verebilecek. Noel tatili 20 Aralık yerine 17 Aralık’ta başlayacak.

2G Kuralı Genişletiliyor

Kovid-19 Önlemleri

Avrupa Ülkelerinde Kovid-19 Kısıtlamaları Geri Geldi

23 Kasım 2021

Hamburg eyaletinde, 2G kuralı genişletilerek kapalı alanlarda düzenlenen birçok etkinliğe sadece aşı olanlar ve iyileşenler alınacak. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde de virüsün bulaşma riskinin yüksek olduğu barlara, diskoteklere ve karnaval kutlamalarına gitmesine izin verilen aşılı kişilerden ve iyileşenlerden ayrıca negatif test sonucu istenecek.

Saksonya eyaletinde ise bir hane halkı başka bir haneden sadece bir kişi ile bir araya gelebilecek. Aşı olanlar, iyileşenler ve 16 yaşından küçük olanlar bu sayıya dahil edilmeyecek. Kamusal alanda alkol tüketiminin yasaklandığı Saksonya’da kütüphanelerin dışındaki kültür ve sosyal etkinliklerin yapıldığı yerler kapalı tutulacak. Restoranlar sadece 2G kuralı ile hizmet verecek.

Diğer eyaletlerin yönetimleri de benzer uygulamaları yürürlüğe koyacağını açıklarken Bavyera, Brandenburg, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde Noel pazarları kurulmayacak.

İş Yerlerinde Günlük Kontrol

Öte yandan Almanya‘da yarından itibaren iş yerlerinde 3G kuralı geçerli olacak. Buna göre, iş yerlerinde sadece aşı olanlar, iyileşenler ve negatif Kovid-19 testi ibraz edenler çalışabilecek. 19 Mart 2022’ye kadar geçerli olacak düzenlemeye göre bu uygulamanın günlük kontrolü iş veren tarafından yapılacak.

İş verenler ayrıca çalışanlarına iş yerinde haftada iki kez test yaptırma imkanı sağlamak zorunda olacak. Bunun dışındaki test ücretlerini çalışanlar ödeyecek. Almanya’da vatandaşlar, test merkezinde haftada bir kez ücretsiz test yaptırabiliyor. Bu kurallara uymayan iş verenlere ve çalışanlara 25 bin avroya kadar ceza verilebilecek.

Zorunlu Kovid-19 Aşısı Tartışılıyor

Kovid-19

Sağlık Bakanı Spahn: "Dördüncü Dalgayı Kırmak İçin Aşı Şart"

22 Kasım 2021

Alman hükûmeti salgının ortaya çıkması ve Kovid-19’a karşı aşının bulunmasının ardından ülkede aşı zorunluluğu getirilmeyeceği yönünde söz vermesine rağmen bu dönemde artan vaka sayıları ve hastanelerin kapasitenin sınırına gelmesi, zorunlu Kovid-19 aşısını gündeme taşıdı.

Başbakan Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla geçen hafta yaptığı toplantıda, eyalet başbakanları, riskli gruplarla temasta olan sağlık personeline zorunluluk getirilmesi için bir yasa tasarısı hazırlamasını istedi.

Mevcut durumdan endişe duyanlar, bunun yetmeyeceğini ve genel aşı zorunluluğu getirilmesini savunuyor, Buna karşılık bir grup ise, aşı zorunluluğunun mevcut durumda etkili olmayacağını ve anayasa ile uyumlu olmayacağını ileri sürüyor. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |