Uygur Sorunu ABD ve Avustralya’dan Pekin Kış Olimpiyatları’na Boykot Kararı

ABD Başkanı Joe Biden ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına diplomatik boykot kararı aldıklarını bildirdi.

admin 8 Aralık 2021

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 18 Kasım’da  yaptığı açıklamada da olimpiyatlara diplomatik boykot düşündüklerini açıklamıştı. Biden yönetimi, bu hafta içinde ABD hükûmeti yetkililerinin 2022 Pekin Kış Olimpiyatları‘na katılmayacağını duyurmuştu. Aynı zamanda Avustralya Başbakan’ı Morrison da, Pekin’de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunlarına Avustralyalı yetkililerin katılmayacağını, ancak sporcuların oyunlara katılacaklarını duyurdu.

“Sporcuların Bir Engeli Yok”

Belçika

Uygur Türkleri "Soykırım Riski" Altında

9 Temmuz 2021

Kararla ilgili açıklamalarda bulunan her iki ülke yönetimi sporcularının olimpiyatlara katılmasının önünde bir engel olmadığını, yapılan boykotun sadece diplomatik seviyede kalacağını kaydetti.

ABD yönetimi, bu eylemiyle özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong’da “insan hakları ihlallerinde bulunmakla” suçladığı Çin’e uluslararası arenada bir mesaj vermeyi amaçlıyor. Avustralya yönetimi ise, Çin arasındaki son yıllarda yaşanan diplomatik anlaşmazlıklar göz önüne alındığında boykot kararının “şaşırtıcı olmadığını” Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri gibi sorunları konuşmaktan mutlu olacağını ancak Çin hükûmetinin buna yanaşmadığını belirtti.

Çin, Boykot Kararına “Karşılık Verecek”

Çin, ABD’nin 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda “diplomatik boykot” kararına karşı “kararlı karşı tedbirler alacağını” bildirdi.

ABD

ABD’den Uygur Özerk Bölgesindeki "Zorla Çalıştırma" Uygulamalarına Kısıtlama

24 Haziran 2021

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, ABD’nin dün Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.  Washington’ın tavrının, Olimpiyat Şartı’na, sporun siyasi tarafsızlığının korunması gerektiği ilkesine ve olimpiyatların “Hep Birlikte” sloganına aykırı olduğunu ifade eden Sözcü Cao, “Çin, bu tavrı esefle karşılamakta ve protesto etmektedir, bu konuda, kararlı karşı tedbirleri alacaktır.” dedi.

Pekin Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat 2022’de Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |