Fransa Fransa’da Evlerinin Önüne Domuz Ayağı Bırakılan Aileye Destek

Fransa’nın Loiret bölgesinde evlerinin önüne kanlı domuz ayağı bırakılan Türkiye kökenli Baştan ailesine yaşadıkları kasaba halkı destek verdi.

Enise Yılmaz 20 Aralık 2021

Fransa’nın Orleans kenti yakınlarındaki Nibelle kasabasında yaşayan Turgut Baştan ve ailesinin evinin önüne geçen hafta kanlı domuz ayağı bırakıldı.

Kasaba halkı, ırkçı saldırıya maruz kalan Baştan ailesine düzenledikleri gösteriyle destek verdi.

Irkçılık ve İslamofobi Kınandı

Ayrımcılık Karşıtı Kolektif öncülüğünde düzenlenen gösteride, “dayanışma” yazılı pankartla yürüyen kalabalık, ırkçılık ve İslamofobiyi kınayan sloganlar attı.

France 3 kanalına konuşan Turgut Baştan, gösteri sayesinde yalnız olmadığını anladığını söyledi. 50 yıldır Nibelle’de yaşadığını, gençliğinin bu kasabada geçtiğini belirten Baştan, “Bunu yapan kişi beni sevmek zorunda değil ama en azından birbirimize saygı duyabiliriz.” dedi.

Ayrımcılık Karşıtı Kolektif Başkanı Patrick Rousseau, olayı kınayarak, insanların bu kabul edilemez ırkçı eyleme tepki vermesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |