'Kovid-19'

Almanya’da Çocuklara “Yanlışlıkla” Moderna Aşısı Uygulandı

Almanya’da bir aşı merkezinde çok sayıda çocuğa, 5-11 yaş arası için izin verilen BioNTech-Pfizer yerine 30 yaş altı için tavsiye edilmeyen Moderna aşısının uygulandığı bildirildi.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Olpe’de gerçekleşen olayla ilgili Olpe Bölge Yönetimince yapılan açıklamada, çocuklara ülkedeki Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) tarafından izin verilen BioNTech yerine,  “yanlışlıkla”  30 yaş altı için tavsiye edilmeyen Moderna aşısının yapıldığı, durum fark edildiğinde ise hemen ilgili velilerin bilgilendirildiği belirtildi.

Velilere Moderna aşısının çocuklara da uygulanması konusunda Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) başvurunun yapıldığının söylendiği aktarılan açıklamada, Moderna aşısı uygulanan çocuklarda aşı merkezinden ayrılana kadar yan etki görülmediği kaydedildi. Açıklamada, velilerin talebiyle polise şikayette bulunulduğu belirtildi.

Tam olarak kaç çocuğa aşı uygulandığının henüz bilinmediği belirtilen açıklamada, olayın aydınlatılması için çalışmaların başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

5-11 Yaş Grubuna Aşı Tavsiyesi

STIKO, 9 Aralık’ta BioNTech-Pfizer’ın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının, risk grubunda olan 5-11 yaşındaki çocuklara uygulanmasını tavsiye etti.

Avrupa Birliği’nde (AB) 12 yaşın üzerindeki kişilere uygulanması için onay alan Moderna aşısı kalp kası iltihaplanma riski nedeniyle Almanya’da 30 yaşın altındakilere tavsiye edilmiyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler