Kovid-19 Almanya’da “Omicron Varyantı” Alarmı

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya'da Kovid-19 salgınında Omicron varyantının sebep olacağı dalganın önlenemeyeceğinin varsayılması gerektiğini söyledi.

Kerim Koc 23 Aralık 2021

Lauterbach, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 salgınındaki durumu değerlendirdi. Delta varyantının yol açtığı dalgayı kontrol altına almayı başaracak durumda olduklarını ifade eden Lauterbach, alınan tedbirlerin etkisini gösterdiğini belirtti. Buna rağmen salgında beşinci dalganın ortaya çıkmasının beklenmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Omicron dalgasının artık önlenemeyeceğini ve Almanya’ya ulaşacağını varsaymamız lazım.” dedi.

Kovid-19 Aşısı

"Almanya'da Aşılanma Artmazsa Sonbaharda 4. Dalga Zirve Yapabilir"

9 Eylül 2021

HedeF 30 Milyon Aşı

Lauterbach, Omicron varyantının çok fazla yayılmasını engellemek için dün Alman hükûmetinin tedbirler aldığını anımsattı. Burada öncelikle hatırlatıcı doz uygulanmasına hız verilmesi stratejisini izlediklerini anlatan Lauterbach, yıl sonuna kadar 30 milyon, daha sonra da bir kez daha 30 milyon kişiye aşı uygulamayı hedeflediklerini aktardı. Lauterbach ayrıca merkezi ABD’de bulunan Novavax firmasının Kovid-19’a karşı ürettiği aşıdan 4 milyon doz aldığını, bunun 2022’in başında ülkeye gelmesinin beklenildiğini kaydetti. RKI Başkanı Wieler de salgınla mücadelede aşı kampanyasının yanında insanların temaslarını azaltması istedi.

Ülkede birçok bölgede vaka sayıların çok yüksek olduğunu, hastanelerin kapasitenin sınırında bulunduğunu, zorunlu olmayan ameliyatların ertelendiğini ve yaklaşık 4 bin 500 kişinin Kovid-19’dan dolayı yoğun bakımda bulunduğunu söyleyen Wieler, Omicron varyantının yol açacağı yeni dalgının yavaşlatılmaması durumunda kritik öneme sahip kamu hizmetlerinin etkileneceği uyarısında bulundu. Wieler, Almanya’da RKI’ye şimdiye kadar 540 Omicron vakasının bildirildiğini, her 3 günde bu sayının iki kat artmasıyla 2-3 hafta içinde tespit edilen Kovid-19 vakalarının çoğunluğunun Omicron varyantı olacağını kaydetti.

Kovid-19 Salgını

"Kovid-19 Salgınının 2022 Sonuna Kadar Süreceğini Tahmin Ediyoruz"

30 Nisan 2021

“Virüs Varyantlı Bölgelere PCR Testi Şartı Getirildi”

Ayrıca, Alman hükûmetinden yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulunun, ülkeye giriş yönetmeliğinde değişikliğe gittiği belirtildi. Almanya, ilan ettiği “virüs varyant bölgelerinden” ülkeye gelen yolculara, Kovid-19’un Omicron varyantının hızla yayılması nedeniyle negatif PCR test sonucunu ibraz etme zorunluluğu getirdi. PCR testinin, Almanya‘ya girişten en fazla 48 saat önce yaptırılması gerekiyor. Almanya şimdiye kadar Zimbabve, Namibya, Mozambik ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu 8 Afrika ülkesi ile Britanya’yı “virüs varyant bölgesi” ilan etmişti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |