'Kovid-19'

Belçika’da Aşı Karşıtı Doktorlar Görevden Uzaklaştırılıyor

Belçika'da Kovid-19 aşısına karşıt olan doktorlar görevden uzaklaştırıldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Chapelle Meydanı'nda toplanan binlerce sağlık çalışanı, hükümetin aşı olmamaları halinde işlerine son verilmesiyle ilgili kararına karşı eylem düzenledi. Fotoğraf: Dursun Aydemir - AA.

Belçika‘da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarına karşı konuşmalar yapan 15 doktora, 1 aydan 2 yıla kadar görevden men cezası verildi. Belçika Tabipler Birliği, 2021’de hastalardan ve diğer doktorlardan gelen şikayetler üzerine, 15 aşı karşıtı doktora uzaklaştırma cezası verdi.

Aşı Karşıtı Doktorlar ve Halk Sağlığı

Birlik, 15 doktorun 1 aydan 2 yıla kadar değişen sürelerde görevden men edilmesini, bazı doktorlara da kınama cezası verilmesini kararlaştırdı.

Kararda, tıbbi etik kurallarının göz önünde bulundurulduğu, “aşıların tavsiye edilmesi ve özendirilmesinde doktorların öncü rol oynayarak ahlaki görevlerini yerine getirmeleri gerektiği” vurgulandı. Ayrıca doktorların bilime karşı gelen bilgilerin yayılmasına karşı çıkması gerektiği kaydedildi.

Tabipler Birliği Başkan Yardımcısı Michel De Neyer, doktorların meslektaşlarını şikayet etmesine sık rastlamadıklarını belirtti.  Birçok doktorun salgın boyunca ağır iş yükü altında bulunduğunu dile getiren De Neyer, buna karşın birçok doktorun aşılama kampanyalarını baltalayan meslektaşlarının halk sağlığını tehlikeye attığını gördüklerinde üzüntü duyduğunu söyledi.

Belçika’da Kovid-19 Salgınının Son Durumu

Belçika‘da bir günde 27 binin üzerinde yeni Kovid-19 vakası tespit edilmesiyle salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü yetkilisi virolog Steven Van Gucht, 3 Ocak günü 27 bin 200 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Belçika basınına konuşan Van Gucht, “Böyle bir enfeksiyon sayısını ilk kez görüyoruz ve sayıların artacağını öngörüyoruz. Günde 50 bin yeni vaka görebiliriz.” dedi. Vakaların çoğunun Omicron varyantı kaynaklı olduğu bilgisini veren Van Gucht, “Bu varyant Delta varyantı gibi daha ciddi hastalığa sebep olsaydı şu anda hepimiz evlerimize kapanmış olurduk. Hastaneye yatırılma riskinin azaldığını görüyoruz. Bu oran Delta varyantına göre yüzde 50 ila 70 daha düşük. Ama yine de önümüzdeki günler zor geçecek.” diye konuştu.

Yoğun Bakım Kapasitesinin Yüzde 25’i Dolu

Omicron varyantının Avrupa’da görüldüğü ilk ülke olan Belçika‘da son günlerde vaka sayıları hızla artıyor. Buna karşın hastane yatışlarında artış hızının daha az olması dikkati çekiyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısında da birkaç haftadır görülen düşüş sürüyor. 2 bin yoğun bakım yatağına sahip ülkede yoğun bakım ünitelerinde şu anda 504 kişi bulunuyor.

11,4 milyon nüfuslu Belçika, Avrupa’da nüfusuna göre Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri. Bugüne kadar 2,2 milyon vaka görülen ülkede 28 bin 400 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti. Aşılama oranının birçok ülkeye göre yüksek olduğu Belçika‘da nüfusun yüzde 76’sı tam aşılı. Belçika‘da yaşayanların yüzde 40’ı da takviye dozlarını yaptırmış durumda. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler