Belçika Sağlık Çalışanları Zorunlu Aşı Kararını Protesto Etti

Belçika'da sağlık çalışanları hükûmetin zorunlu aşı kararını protesto etti.

Burak Gücin 8 Aralık 2021

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce sağlık çalışanı, hükûmetin aşı olmamaları halinde işlerine son verilmesiyle ilgili kararına karşı eylem düzenledi. Ülkenin farklı yerlerinden gelen eylemciler, Brüksel‘deki Chapelle Meydanı’nda toplandı.

“Zorunlu Aşı Basit Bir Perspektif”

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

Kırmızı, yeşil, mavi şapkalar, maskeler ve montlarıyla yürüyen sağlık çalışanları, sendikalarını temsil eden flamalarla trafiğe kapatılan geniş caddelerde yürüdü. Eylemciler, salgının başından beri zor koşullarda çalıştıklarını, hükûmetin kendilerine “zorunlu aşı gibi basit bir perspektiften yaklaşmasına” karşı olduklarını ifade eden sloganlar attı.

Aşı yaptırıp yaptırmamanın kendi kararları olması gerektiğini belirten eylemciler, aşı olmamaları halinde işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmalarını eleştirdi. Eylemciler, “zorunlu aşı üzerinden yürütülen basit bir yaklaşım yerine” sağlık sektöründe maaş, sorumluluklar, sektörü cazip hale getirerek nitelikli çalışan sayısının artırılması gibi konuları içeren kapsamlı bir plan dahilinde hükûmet tarafından muhatap alınmak istediklerini dile getirdi. Eylemciler, taleplerini beyaz önlüklerine yazarak flamalarla beraber taşıdı.

Sağlık Çalışanları İçin Zorunlu Aşı Kararı

Belçika’da hükûmetin geçen ay aldığı bir karara göre, 1 Ocak 2022 ile 31 Mart 2022 arasında geçiş dönemi uygulanacak. Bu dönemde sağlık çalışanlarının çalışabilmeleri için aşı olduklarını gösteren kanıt veya son 72 saat içinde negatif sonuçlu test sunmaları gerekecek.

Bunlara uymayan kişiler çalışamayacak ve geçici işsizlik maaşına başvurabilecek. 1 Nisan’dan itibaren ise tüm sağlık çalışanlarının aşı yaptırması zorunlu olacak. Aşı olmayı reddeden sağlık personelinin işine son verilecek.

Belçika’da Kovid-19 Salgını

Kovid-19

Omicron Varyantının Haftalar Öncesinde Avrupa'da Olduğu Belirlendi

6 Aralık 2021

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı haftalık verilerin ortalamasına göre, 29 Kasım-5 Aralık haftasında, bir önceki haftaya göre yüzde 4’lük düşüşle günlük 17 bin 146 Kovid-19 vakası görüldü. Hastaneye yatış oranlarında da yüzde 5’lik düşüş görülürken, söz konusu haftada ortalama 300,4 kişi hastaneye yatırıldı. Can kaybı ise yüzde 22’lik artışla 48,1 olarak kaydedildi.

Vaka ve hastaneye kabul sayılarındaki düşüş, uzmanlarca Belçika’daki ciddi artışın kontrol altına alındığı şeklinde yorumlandı. 22 Kasım’da 25 bin 365 kişinin testi pozitif çıkmış, bu, salgının başından bu yana Belçika’da görülen en yüksek sayı olarak kayıtlara geçmişti.

11 milyon 400 bin civarı nüfusa sahip Belçika’nın yüzde 75,5’i tam aşılanmış durumda. Hükûmet 17 Kasım’dan itibaren tedbirleri kademeli olarak sıkılaştırmıştı. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |