Almanya NSU Yapılanmasına Yönelik Soruşturma Komitesi Çalışmalarına Başlıyor

Mecklenburg-Vorpommern Eyalet Meclisi yıllardır NSU yapılanması ile ilgileniyor. Yapılanmanın aydınlatılması amacıyla yeni yasama döneminde ikinci bir özel komite görevlendirildi.

admin 16 Ocak 2022

Mecklenburg-Vorpommern Eyalet Meclisinde aşırı sağcı terör örgütü “Nasyonal Sosyalist Yeraltı”nın (NSU) faaliyetlerine ilişkin soruşturmalar devam ediyor. Meclis tarafından Aralık ayı ortasında kurulan özel komite, pazartesi günü yapılacak toplantı ile çalışmalarına başlayacak. Eyalet Meclisinin cuma günü duyurduğu gibi, yeni yasama döneminde meclis soruşturma komisyonunun başkanlığını SPD üstlenecek.

NSU, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde Mehmet Turgut’un Şubat 2004’te Rostock’ta öldürülmesi ve Stralsund şehrindeki iki banka soygunu ile suçlanıyor. Failler -Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt- 4 Kasım 2011’de saklandıkları karavanda ölü bulunmuş ve intihar ettikleri öne sürülmüştü. Suç ortakları Beate Zschäpe ise kısa bir süre sonra tutuklanmış ve adalete teslim edilmişti.

Önceki Komite Çalışmalarını Tamamlayamamıştı

Dosya: "NSU Terörü"

“NSU’nun Ardından Sağcı Terör Tehlikesi Önlenmiş Değil”

1 Eylül 2018

NSU’nun Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki faaliyetleri ve cezai soruşturmalardaki aksaklıklarla ilgilenen özel bir komite, önceki yasama döneminde zaten mevcuttu. Ancak, istenen dosyaların birçoğunun mevcut olmaması ve isimleri önceden verilmiş tanıkların dinlenmemesi nedeniyle komite çalışmalarını tamamlayamamıştı.

Mecklenburg-Vorpommern Eyalet İçişleri Bakanı Christian Pegel (SPD), Meclise dosyaları sunarken işbirliği yapma hususundaki istekliliği hakkında güvence verdi ve bunun önceki yasama döneminde “optimal” olmadığını kabul etti. Soruşturmalar, kuzeydoğudan aktif ve eski polis memurlarına ait olduğu söylenen “Nordkreuz” (Tr. “Kuzey Haç”) grubu da dahil olmak üzere diğer sağcı militan yapıları da kapsayacak. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |