'Belçika'

“Omicron Varyantının Henüz Tespit Edilmemiş Bir Versiyonu Olabilir”

Belçika'da yeni tip koronavirüs vakalarının yüzde 94'ünü oluşturan Omicron'a ait bir alt versiyonun da yayıldığı iddia edildi.

Fotoğraf: Shutterstock

Belçika‘da Kovid-19 vakalarının daha önce yüzde 85’ini oluşturduğu açıklanan Omicron varyantının oranı, yüzde 94’e yükseldi. Ülkede bu varyanta ait bir alt versiyonun da bulunduğu iddia edildi. Belçika‘da Flamanca yayın yapan yüksek tirajlı gazetelerden Het Laatste Nieuws’te yer alan habere göre, ülkede Omicron hızla yayılırken, varyantın bir alt versiyonu da fark edilmeksizin dolaşıyor.

“Bu Omicron Versiyonu Aynı Teknikle Tespit Edilemiyor”

Leuven Katolik Üniversitesi’nden biyoistatistikçi Tom Wenseleers’in görüşüne dayandırılan haberde, bu türün, Omicron’un ilk versiyonuyla aynı teknik kullanılarak tespit edilemediği belirtiliyor.

Belçika‘nın Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano’nun açıkladığı güncel verilere göre, hâlihazırda Omicron’un tüm vakaların yüzde 94’ünü oluşturduğu aktarıldı. Bu durum, 2021 sonunda Omicron’un tüm vakaların yüzde 90’ını oluşturmasını bekleyen ülkedeki uzmanları şaşırttı.

Alt Versiyon Hakkındaki Bilgiler Kısıtlı

Delta varyantının beklendiğinden daha dirençli çıktığı yorumları yapılırken, Wenseleers’e göre durumun nedenini, söz konusu alt versiyonun varlığı oluşturuyor.

Wenseleers, alt versiyonun bağışıklık sisteminden bir ölçüde kaçabildiği için hakkında az şey bilindiğini belirtiyor. Versiyonun, muhtemelen Hindistan’dan geldiğini belirten Wenseleers, Danimarka’da mevcut olduğunu, ilk kullanışlı verilerin de bu ülkeden gelmesini beklediğini ifade ediyor.

Omicron varyantının Avrupa’da ilk kez tespit edildiği ülke Belçika olmuştu. Varyant, Belçika‘da 25 Kasım’da görülmüştü. Leuven Üniversitesi laboratuvarlarından alınan verilere göre, ülkede ilk olarak 26 Kasım’da tespit edilen Omicron, iki ay gibi bir sürede baskın varyant olduktan sonra neredeyse tüm vakalara neden olan varyant haline geldi.

Belçika’da Kovid-19 Salgını

Belçika‘da Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı da hayli arttı. Günde 86 binden fazla testin yapıldığı ülkede testlerin yüzde 34,3’ü pozitif çıkıyor. Virüsün hızlı yayılımı vaka sayılarını da günlük 28 binin üzerine taşıdı.

Buna karşın uzmanların ihtiyatlı iyimserliğe sevk eden veriler ise hastanelerdeki hasta sayıları ve yoğun bakım doluluk oranları çünkü bu sayılar salgında daha önce görülen dalgalara nazaran düşük seyrediyor.

Belçika‘da şu anda hastanelerde 2 bin 400 kişi Kovid-19 tedavisi görüyor. Bu sayı, henüz aşıların çıkmadığı bir yıl önceki dalgada 7 bin 500’ü bulmuştu. Vaka artışına rağmen yoğum bakıma muhtaç hasta sayıları ise düşüyor. 2 bin yoğun bakım yatağı kapasitesi bulunan ülkede şu anda 396 kişi bu ünitelerde tutuluyor. Bir yıl önceki dalgada bu sayı 1500’e çıkmıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler