Kovid-19 3 Avrupa Ülkesi Kovid-19 Kısıtlamalarını Kaldırıyor

İsveç, Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırdı. Birleşik Krallık ve Finlandiya yönetimleri de önümüzdeki haftalarda salgına yönelik önlemleri kaldırmayı planlıyor.

9 Şubat 2022

İsveç Halk Sağlığı Ajansı, Kovid-19 salgınına yönelik tüm kısıtlamaları bugün itibarıyla kaldırdı ve negatif sonuçlu test ibraz etme uygulamasını sonlandırıldığını açıkladı. Halk Sağlığı Ajansı Başkanı Karin Tegmark Wisell, ülkede bugün itibarıyla pandemiye yönelik bütün kısıtlamaların kalktığını belirtti.

Kovid-19 Testlerinin İsveç’e Maliyeti

Kovid-19

Pfizer Kovid-19 İlacı ve Aşısından Ne Kadar Gelir Elde Edecek?

9 Şubat 2022

Devletin maliyeti nedeniyle test uygulamasını sonlandırdığını aktaran Wisell, “Haftalık Kovid-19 testlerinin devlete maliyeti 55 milyon dolar, aylık maliyeti ise 220 milyon dolar, bu nedenle Kovid-19 testlerini sonlandırdık.” ifadesini kullandı.

Bugünden itibaren sadece sağlık çalışanlarının ücretsiz test yaptırabileceğini kaydeden Wisell, kendi isteği ile ülke dışına çıkmak için Kovid-19 testi yaptıracakların ücretlerinin devlet ve sigortalar tarafından ödenmeyeceğini kaydetti.

Öte yandan İsveç, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelenlerden istediği dijital seyahat kartı, aşı belgesi ya da test gibi önlemlerin hepsini bugün itibariyle sonlandırdı. Halk Sağlığı Ajansının açıkladığı rakamlara göre, İsveç’te salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 244’e, vaka sayısı 2 milyon 354 bin 455’e yükseldi.

Birleşik Krallık, Kısıtlamaları Daha Erken Sonlandırıyor

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, enfeksiyon durumunda izolasyon dahil kalan tüm yasal Kovid-19 kısıtlamalarını bu ay kaldırmayı planladıklarını duyurdu.

Johnson, Avam Kamarasında yapılan haftalık Başbakana Sorular Oturumu’nda konuştu. Başbakan, parlamento tatilinin ardından hükûmetin “Kovid-19’la yaşama stratejisini” sunma niyeti olduğunu belirterek “Verilerdeki mevcut cesaret verici eğilimlerin devam etmesi koşuluyla test sonucunun pozitif çıkması durumunda kendini tecrit etme yasal gerekliliği dahil son yerel kısıtlamaları 1 ay erken sona erdirebileceğimizi umuyorum.” diye konuştu.

Avrupa Birliği

Dijital Kovid-19 Sertifikasının Kullanım Süresi Uzatılıyor

4 Şubat 2022

Ülkedeki koronavirüs vakaları, ocak ayı başlarında zirveyi görmesinden bu yana düşüşe geçti. Ülkede dün 66 bin 183 pozitif vaka tespit edilmiş, 314 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetmişti. Birleşik Krallık’ta enfeksiyon durumunda izolasyonla ilgili düzenlemelerin 24 Mart’ta kaldırılması planlanmıştı.

Finlandiya’da Hedef Mart Ayı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de ülkede salgına yönelik kısıtlamaların 14 Şubat’ta gevşetileceğini, 1 Mart itibarıyla da kaldırılacağını söyledi.

İskandinav ülkelerinden ilk olarak Danimarka, 1 Şubat’ta yeni tip koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik kısıtlamalarını tamamen kaldırırken, Norveç de 19 Şubat’ta kısıtlamaları kaldırılacağını duyurmuştu. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |