Fransa Fransa’da Yahudiler, Zemmour’un İslamofobik Söylemini Kınadı

Fransa'da Yahudi toplumunun önde gelen üyeleri, aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour'un, Müslümanlara ve yabancılara karşı nefret dolu söylemlerini kınadıklarını bildirdi.

Enise Yılmaz 21 Şubat 2022

Aralarında Fransa‘daki Yahudi örgütlerinin çatı kuruluşu Fransa Yahudi Konseyi (CRIF) ile Avrupa Yahudi Kongresinin eski Başkanı Henri Hajdenberg’in de bulunduğu Yahudi toplumunun önde gelen isimleri, Journal de Dimanche gazetesinde yayımladıkları bildiride, “Fransız Yahudileri olarak, umhurbaşkanı adayı Eric Zemmour’un Müslüman Fransızlara ve ülkemizde yaşayan yabancılara karşı nefret ve dışlayıcı söylemini şiddetle kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bildiride, Müslümanlar ile aşırıcılığın birbirine karıştırılmasının reddedildiği kaydedilerek “Müslümanları Fransa‘dan kovma sözü vermek korku yeşerten, nefreti teşvik eden ırkçı bir projenin parçasıdır.” değerlendirmesi yapıldı.

Fransa‘yı bozan bu ayrımcı tutumun şiddette protesto edildiği vurgulanan bildiride, ülkenin karşılaştığı ekonomik ve sosyal zorluklar için Müslümanları suçlamanın doğru olmadığının altı çizildi.

Bildiride, Zemmour’un öngördüğü bölünmüş toplumun istenmediği belirtilerek “Herkesi cumhuriyetçi bir adım atarak Fransa’da her kökenden insanın uyum içerisinde yaşamasını devam ettirmeye çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Aşırı Sağcı Cumhurbaşkanı Adayı Zemmour

CRIF Başkanı Francis Kalifat, geçen hafta yaptığı açıklamada, Zemmour’un 24 Şubat’taki geleneksel CRIF yemeğine davet edilmeyeceğini duyurmuştu.

Fransa‘da 1958’de Zemmour, “İslam ve göçmen karşıtı” isim olarak öne çıkıyor. Zemmour, 17 Ocak’ta 18 yaşından küçük göçmenlere karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 10 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.

Ülkede cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu, 10 Nisan’da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa, en fazla oyu alan iki aday, 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |