Fransa Fransa’da Kapatılacağı Açıklanan Filistin Yanlısı Dernekten Hükûmete Tepki

 Fransa'da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından kapatılacağı açıklanan "Palestin Vaincra" (Filistin Yenecek) Kolektifi, bu kararı Fransız hükûmetin "otoriterliğinin yükselişinin" yeni bir adımı olarak nitelendirdi.

admin 27 Şubat 2022

Fransa‘da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından kapatılacağı açıklanan “Palestine Vaincra” (Filistin Yenecek) Kolektifi, bu kararı Fransız hükümetin “otoriterliğinin yükselişinin” yeni bir adımı olarak nitelendirdi.

Kolektiften yapılan yazılı açıklamada, Darmanin’in Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebiyle kolektifin yanı sıra Filistin yanlısı bir başka derneği kapatacaklarını açıkladığı anımsatıldı.

“Bu skandal karar, bizler Filistin halkıyla dayanışma içinde sömürgeciliğe, ırkçılığa ve “apartheid“e karşı çalışma yürütürken, İsrail aşırı sağı ve onun Fransa‘daki temsilcilerinin kolektife karşı yaptığı karalama kampanyasının bir sonucudur.” ifadesi kullanılan açıklamada, bu kararın aynı zamanda daha önce birçok Müslüman derneği ve sivil toplum kuruluşu fesheden hükümetin “otoriterliğinin yükselişinin” yeni bir adımı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, kolektifin yılmayacağı, Filistin ile dayanışmanın bir hak ve görev olduğu belirtildi. Siyasi kuruluşlardan, derneklerden ve kolektiflerden bu konuda hükümete yanıt vermesinin istendiği aktarıldı.

Bu arada, Barış için Yahudi Birliğinden (UJFP) sosyal medyada yapılan açıklamada, Darmanin’in söz konusu kolektifin kapatılacağını duyurduğu paylaşımına yanıt vererek, “İslamofobi ile mücadele eden derneklerin utanç verici şekilde feshedilmesinin ardından hükümet Filistin ile dayanışma içinde olan derneklere saldırıyor. UJFP feshedilecek kolektiflere desteğini ifade ediyor. Filistin’de adalet için mücadele etmek meşrudur.” ifadelerine yer verildi.

Darmanin, 24 Şubat’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebiyle “Palestine Vaincra” (Filistin Yenecek) ve “Comité Action Palestine” isimli derneklerin nefrete, şiddete ve ayrımcılığa çağrı yaptığı ve terör eylemlerini teşvik ettiği gerekçesiyle kapatılacağını belirtmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |