Fransa Fransız Polisi, Müslüman Göçmenlere Namaz Esnasında Müstehcen Sesler Dinletti

Fransa’nın Nice kentinde polislerin, idari gözetim merkezindeki Müslüman göçmenlere, namaz vakitlerinde hoparlörden müstehcen içerikli sesler dinlettiği ortaya çıktı.

admin 8 Mart 2022

Mediapart’ın özel haberine göre, bu yılın başında Nice İdari Gözetim Merkezi’nde (CRA) kalan kayıtsız 15 Müslüman göçmen, namaz kıldıkları sırada hoparlörlerden pornografik sesler dinletildiği gerekçesiyle şikayette bulundu.

Haberde, merkezde kalan diğer göçmenlerin tanıklıkları da paylaşıldı. Merkezde kalan Ermeni Galust Hakobyan, 2 Ocak günü saat 18.30 sıralarında hoparlörden gelen müstehcen seslere uyandığını belirtti.

Hakobyan, o sırada Kovid-19’a yakalandığı için seslerin nereden geldiğine bakamadığını ancak hoparlörlere bir tek sorumlu polislerin erişimi olduğunu kaydetti.

FRANSA

"Fransa'da Devlet Tarafından Müslümanlara Yapılan Zulüm" Raporu Yayımlandı

3 Mart 2022

Aynı dönemde merkezde kalan Tunuslu Ömer de 1 Ocak günü saat 14.00 civarında söz konusu sesleri duyduğunu, seslerin tam da Müslüman göçmenler namaza durduğu sırada yayımlandığını aktardı.

Polislerin, sesleri kendilerinin yayımladığını doğruladığını aktaran Ömer, bazı göçmenlerin protesto için polislerin bulunduğu kata indiğini ifade etti. Ömer, seslerin ana sorumlusunun kadın bir polis olduğunu vurguladı.

Kadın Polisin Yeri Değiştirildi

15 göçmen, 5 Ocak günü Nice savcılığına 2 gün boyunda farklı zamanlarda söz konusu seslere maruz kaldıklarını belirterek “aşağılayıcı muamele” gerekçesiyle polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine disiplin konseyi, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Konsey, sorumlu olduğu belirtilen kadın polisin sadece yerini değiştirdi, durumu üstlerine bildirmeyen diğer polislere ise yaptırım uygulanmasına karar verdi. Kadın polis hakkında ise herhangi bir disiplin işlemi uygulanmadığı öğrenildi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |