HOLLANDA Hollanda’da Yerel Seçimin Galibi Yerel Partiler Oldu

Hollanda genelinde yapılan yerel seçimden, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi ile yerel partiler galip çıktı.

ehisim 17 Mart 2022

Hollanda genelinde yapılan yerel seçimlerde ilk sonuçlara göre, parlamentoda milletvekilleri bulunan iktidar ortaklarından Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) en çok oyu aldı. Henüz resmî olmayan sonuçlara göre, seçimin galibi VVD ve yerel partiler oldu.

Göçmen kökenlilerin yoğun yaşadığı başkent Amsterdam’da seçimden İşçi Partisi (PvdA) galip ayrıldı. Rotterdam ve Den Haag’de ise 4 yıl önce olduğu gibi aşırı sağcı yerel partiler Leefbaar Rotterdam ve Mos Grubu birinci sırada yer aldı. Yerel seçime ilk defa katılan aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) ile sol partiler olan Volt Partisi ve Bij1 Partisi ise birçok belediyede sandalye elde etme başarısını gösterdi.

Sandıkların yüzde 98,5’inin açıldığı seçimde, ülke genelinde oylarının yüzde 36,4’ünü yerel partiler, yüzde 11,5’ini koalisyon ortaklarından VVD, yüzde 11,2’sini ise Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) aldı. Koalisyonun diğer ortağı D66, oyların yüzde 8,6’sını alırken, Yeşil Sol (GroenLinks) yüzde 8,3 ve PvdA ise yüzde 7,7 oy oranında kaldı. Yerel partilerin oyları 4 yıl önceki seçime göre yükselirken, koalisyon ortaklarının hepsinin oylarında gerileme yaşandı.

Katılım Oranı Geriledi

Önemli kentlerden Rotterdam’da 4, Lahey ve başkent Amsterdam’da ise ikişer meclis üyesi çıkaran, üyelerinin çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisi, 15 belediyede toplam 26 meclis üyeliği elde etti. Seçimde yarışan yüzlerce Türkiye kökenli adayın durumu ise büyük ölçüde tercihli oyların sonucunun açıklanmasıyla belli olacak. Sandık başına giden yaklaşık 13,6 milyon seçmenin, belediye meclislerinde yer alacak isimleri belirlemek için oy kullandığı seçimin resmi sonuçları 21 Mart’ta açıklanacak. Dört yıl önce yüzde 54,1 olan seçime katılım oranı gerileyerek bu yıl yüzde 50,3’te kaldı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |