'Almanya'

İnternetteki Terör İçerikli Paylaşımlar 1 Saat İçinde Silinecek

Almanya'da gelecekte internetteki terör içerikli paylaşımlar, Federal Suç Dairesi (BKA) internet şirketlerine bildirim yaptıktan sonra 1 saat içinde silinecek.

Fotoğraf: Shutterstock.com
Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, internet üzerinden terörle ilgili içeriklerin yayılmasıyla mücadele kapsamındaki Avrupa Birliği (AB) yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in hazırladığı yasa tasarısının bakanlar kurulu tarafından kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, bu düzenlemeye göre, terör içeriklerinin Federal Suç Dairesinin internet şirketine bildirim yaptıktan sonra 1 saat içinde silinmesi gerektiği aktarıldı.

İçişleri Bakanı Faeser, insanların radikalleşmesini ve ağır şiddet olaylarını önlemek için terör propagandasının bir an önce durdurulmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Bu nedenle yaz aylarından itibaren geçerli olacak düzenlemenin bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan Faeser, “Terör eylemlerinin teşvik edildiği, eylemlerin yüceltildiği veya insanların tehdit edildiği videolar ve metinler resmî dairenin talebinden itibaren bir saat içinde silinmelidir.” ifadesini kullandı.

Silmeyenlere Para Cezası

Faeser, internet platformlarının bunu yapmamaları durumunda ciddi para cezaları alacaklarını belirterek bu düzenlemenin, dijital platformlardaki nefret ve şiddet sarmalını durdurmak için önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Tasarının yasalaşması için Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi (Bundesrat) tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler