Bosna Hersek Sırp Lider Milorad Dodik, “Ayrılıkçı” Yasanın Onaylanmasını 6 Ay Erteledi

Bosna Hersek Devlet Başkanlık Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik, silahlı kuvvetler ve vergilendirme alanında Bosna Hersek Devleti'ne ait yetkilerin, Sırp Cumhuriyeti Entitesi’ne geçirilmesine dair kanunun onaylanmasını 6 ay ertelediğini açıkladı.

admin 19 Nisan 2022

Milorad Dodik, Belgrad’da yayın yapan günlük gazete “Politika”ya verdiği röportajda, tartışmalara neden olan yasaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Silahlı kuvvetler ve vergilendirme alanında Bosna Hersek Devleti’ne ait yetkilerin Sırp Cumhuriyeti Entite’sine geçirilmesini öngören kanuna yönelik tepkileri hatırlatan Dodik, “Kanunun onaylanmasını 6 ay erteliyoruz. Bütün belgeler hazır olmasına rağmen hiçbir şeyi aceleye getirmeyeceğiz. Prosedürü askıya aldık ne zaman yola devam edeceğimize biz karar vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Dodik, “Moskova ile iş birliği yapmakla suçlandığına” ilişkin bir soruya ise, “Sadece Sırp Cumhuriyeti Entitesi’ne ve Sırp halkına hizmet ediyorum. Rusya’nın isteği üzere Sırp halkının çıkarlarına aykırı hiçbir şey yapmayacağım.” yorumunda bulundu.

Bosna Hersek

Sırp Lider Dodik: "Yaptırımlara Karşılık Bosna'nın İlerlemesine Engel Oluruz"

22 Şubat 2022

Sırp Cumhuriyeti Entitesindeki bütün Almanya ve İngiltere kökenli projeleri askıya alacağının da altını çizen Dodik, “Belki de devletin iki entitesi arasında ayrımcılık yaparak bizi bölen onlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi’nden Tepki Çeken Karar

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik tarafından yapılan çağrının üzerine Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, olağanüstü oturum kararı almıştı. Oturumda Bosna Hersek devletine ait silahlı kuvvetler, vergi idaresi ve adli sistem kurumları gibi ortak kurumların yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesine yönelik tasarı tartışılmıştı.

Dodik, oturumda “İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek’in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti’nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz.” ifadesini kullanmıştı.

Sırp lider Dodik öncülüğünde toplanan Meclis, sunulan tasarıları kabul etmişti. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Bosna Hersek büyükelçilikleri ve AB delegasyonu, Sırp Entite Meclisinde onaylanan “devlet kurumlarının yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesi” kanununu sert bir dille eleştirmiş ve Meclisi bu karardan vazgeçmeye çağırmıştı.

AB delegasyonunun yanı sıra 5 ülkenin büyükelçiliklerince yapılan ortak açıklamada, Bosna Hersek’teki tüm liderlere kışkırtıcı ve bölücü söylemlere son vermesi çağrısı yapılmıştı.​​​​ (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |