'Solingen Faciası'

Solingen Faciasında Yaşamını Yitirenler Anıldı

Almanya'nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993 tarihinde, ırkçılar tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden 5 Türk için yakılan evin önünde anma töreni düzenlendi.

Fotoğraf: @Mesut Zeyrek - AA

Almanya’nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden 5 Türk için yakılan evin önünde anma töreni yapıldı.

Törene, Untere Werner Caddesi üzerindeki evlerinde 29 yıl önce yaşanan faciada 5 aile ferdini yitiren anne Mevlüde Genç ile baba Durmuş Genç’in yanı sıra yaşamını yitirenlerin yakınları ile yetkililer katıldı. Solingen Belediyesi öncülüğünde organize edilen anma töreninde, Kur’an-ı Kerim okundu.

Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach 1993’te Solingen’de 5 kişinin katledilmesiyle büyük bir suç işlendiğini, bu vahim olayın üzüntüsünü yakından hissettiklerini belirterek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Fotoğraf: @Mesut Zeyrek – AA

Çevre sakinleri ile çeşitli dernek temsilcilerinin katıldığı törende, Solingen katliamında hayatını kaybedenler için ırkçılık karşıtı anıtın önüne çiçekler konularak saygı duruşunda bulunuldu, hep birlikte dualar edildi.

Failler, Yaşamlarını Almanya’da Sürdürüyor

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Genç ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldı. Failler, yaşamlarını Almanya’da sürdürüyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler