Uygur Türkleri “Volkswagen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Ayrılmalı”

Almanya'daki çelik işçilerinin sendikası, Volkswagen’in Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki hak ihlallerine karşı duruşunu göstermesi ve bölgedeki faaliyetlerini sonlandırması gerektiği görüşünde.

17 Haziran 2022

Almanya’da çelik işçilerinin örgütlü olduğu IG Metall Sendikası Başkanı Jörg Hofmann, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik insan hakları ihlali iddiaları nedeniyle Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’e (VW) bölgedeki fabrikasını kapatması çağrısı yaptı.

“Volkswagen Sincan’daki Hak İhlallerine Karşı Pozisyon Almalı”

Uygur Türkleri

KRM: "Dünya Çin'in Sistematik İnsan Hakları İhlallerine Engel Olmalı"

29 Mayıs 2022

Aynı zamanda VW Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı olan Hofmann, Alman Wolfsburger Nachrichten gazetesine verdiği röportajda insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Volkswagen fabrikasının devam eden operasyonlarına yönelik eleştirilerini dile getirdi. Hofmann, “Olguları özel olarak incelemeli ve bu temelde, faaliyeti orada sonlandırmanın doğru olup olmayacağı sorusuna cevap vermeliyiz.” ifadesini kullandı.

“Volkswagen’in itibarı için orada yatırım yapmaya devam etmenin ne anlama geldiği sorusunun” sorulmasını isteyen Hofmann, VW’nin sadece kendi “ön bahçesinde” olup bitenlere bakmaması, aynı zamanda hangi “sokakta” yaşadığına da dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

IG Metall Başkanı Hofmann, “Sağda ve solda insan hakları ihlalleri görüldüğünde harekete geçilmesini talep ediyorum.” ifadesini kullanarak, otomobil üreticisinin kendini insan hakları ihlallerine karşı görünür ve net bir şekilde konumlandırması gerektiğini vurguladı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Sistematik Hak İhlalleri

Bu arada, Çin, Volkswagen’in en büyük satış pazarı olurken, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin sıklıkla insan hakları ihlalleri nedeniyle gündeme gelmesi nedeniyle Alman şirketin buradaki fabrikasının operasyonlarına devam etmesi uzun süredir eleştiriliyordu.

Volkswagen ise oradaki fabrikanın insanların durumunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu savunarak defalarca operasyonlarını sonlandırmayı reddetti. Volkswagen sözcüsü de Alman basınına yaptığı açıklamada, Volkswagen’in dünya çapındaki ticari faaliyetleriyle bağlantılı olarak zorla çalıştırmaya karşı sağlam bir duruş sergilediğini belirterek, bunun şirketin üst düzey tedarikçiler için de geçerli olduğunu belirtti.

VW sözcüsü, “Burada (Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Volkswagen fabrikasında) hiçbir çalışan baskı altında çalışmıyor. Yeni çalışanlar, yaş, din ve etnik kökene bakılmaksızın yalnızca niteliklerine göre işe alınır.” ifadesini kullandı.

Üretici Firmaların Çin İkilemi

Uygur Türkleri

Uygur Türklerinin Sincan'da Nasıl Topluca Hapsedildiği Belgelendi

25 Mayıs 2022

Almanya’nın ünlü otomobil uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer de Volkswagen gibi üreticilerin Çin’de bir ikilem içinde olduğunu belirterek, “Pekin yönetimini çok fazla küçümsemeyi göze alamazlar. Çinliler çok hassas. Volkswagen tartışmalı fabrikayı işletmeye devam etmeli. Volkswagen fabrikayı kapatacak olsaydı, Çin’deki tüm işlerini kaybedilecekti.” değerlendirmesinde bulundu.

Volkswagen’in Urumçi’deki fabrikası 2013’te açıldı. 600 olan çalışan sayısı Kovid-19 salgını ve buna bağlı üretim kısıtlamaları nedeniyle, yakında zamanda yaklaşık 400’e düşürüldü. Bu nedenle yıllık 50 bin araç kapasitesinin oldukça altında üretim yapıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |