ABD ABD, Sincan Özerk Bölgesinde Üretilen Mallara İthalat Yasağını Uygulayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasası kapsamında Çin’in Sincan özerk bölgesinde üretilen ürünlerin ABD’ye giriş yasağının uygulamaya girdiğini açıkladı.

ehisim 22 Haziran 2022

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugünden itibaren ABD Gümrük ve Sınır Koruma (Yönetimi), Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasasının, Sincan’da Uygurların zorla çalıştırılması suretiyle üretilen ürünlerin ABD’ye ithal edilmesini yasaklayan hükümlerini uygulamaya başlayacak.” denildi. Açıklamada, bakanlığın Sincan’da zorla çalıştırmayla mücadeleye devam edeceği ve buradaki insan hakları ihlaline karşı uluslararası koordinasyonu güçlendirmek için çalışmaya kararlı olduğu belirtildi.

İnsan Hakları İhlalleri

Çin’de ve dünyada başta zorla çalıştırma olmak üzere insan hakları ihlallerinin, yönetim için bir öncelik olduğuna işaret edilen açıklamada, “Vize kısıtlamaları, Küresel Magnitsky kapsamındaki mali yaptırımlar, ihracat kontrolleri ve ithalat kısıtlamaları dahil olmak üzere Sincan’da hesap verebilirlik için somut önlemler aldık ve ayrıca ABD şirketlerinin bundan kaçınmasına yardımcı olmak için Sincan hakkında birçok kurumun ortak çalışması ile bir iş rehberi yayınladık.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, zorla çalıştırma suretiyle üretilen malların ithalatını yasaklayan ABD’nin, yasal yükümlülüklerini hatırlatmak üzere şirketlerle iletişime geçeceği belirtildi. ABD Başkanı Joe Biden, 23 Aralık 2021’de Kongrede iki partinin ezici desteğiyle geçen Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasasını imzalamıştı. ABD Dışişleri, uzun bir süredir Çin’in Sincan Özerk Bölgesindeki Uygurlara yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |