Filistin-İsrail BM: “Filistin ve İsrail Arasında İki Devletli Çözüm Konusu Mühim”

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin ve İsrail arasında "İkili devlet ilkesine ulaşma yolunda ilerleme kaydedilmediği takdirde fırsatın sonsuza kadar kaybolacağı" konusunda uyarıda bulundu.

admin 16 Temmuz 2022

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York’taki BM Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında soru üzerine, “İki devletli çözümün uygulanmasına yönelik bir ilerleme olmazsa fırsatın sonsuza dek kaybedileceği uyarısını defalarca yayınladık ve dünya liderlerinin bunu anlamasını ve bu uyarıya göre hareket etmelerini umuyoruz.” dedi.

İki devletli çözüm konusunda baskı yapmaya devam ettiklerini belirten Haq, “Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörümüz (Tor Wencesland) geçtiğimiz birkaç ay içinde BM Güvenlik Konseyi’ne birkaç kez, iki devletli çözümde bir ilerleme sağlanmazsa sahadaki sorunlar daha da kötüye gideceği konusunda uyarıda bulundu.” diye konuştu.

Sözcü Yardımcısı, mevcut statükonun süresiz olarak devam edemeyeceği konusunda BM’nin endişelerini dile getirdi. Öte yandan, bugün bölgeyi ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la yaptığı görüşmede, “iki devletli çözümün ilk destekçilerinden biri” olduğuna dikkati çekti.

İki Devletli Çözüm

İspanya’nın başkenti Madrid’de 1991 yılında düzenlenen Orta Doğu Konferansı’yla başlayan “Orta Doğu Barış Süreci”, Arap ülkelerinin “barışa karşı toprak” sloganıyla dillendirdiği iki devletli çözüm üzerine kuruldu.

Söz konusu çözüm ise İsrail’in 1967 yılında işgal ettiği Filistin topraklarının yanı sıra Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’ni de içine alacak bir bağımsız Filistin devletinin kurulmasını kapsıyor.

Filistin-İsrail barış müzakereleri, İsrail’in eski tutukluları serbest bırakmayı ve işgalci yerleşimleri durdurmayı reddetmesi de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Nisan 2014’ten bu yana askıya alındı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |