Uygur Türkleri BM, Çin’deki Hak İhlalleriyle İlgili Raporunu Açıklayacak Mı?

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, aylardır yayımlanması ertelenen Çin'deki hak ihlallerini konu alan raporu görevden ayrılmadan açıklayacağını söyledi.

20 Temmuz 2022

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Çin’in Uygur Türkleri ve Tibetlilere yönelik hak ihlallerine dair Komiserliğin hazırladığı raporu, görev süresi bitmeden önce açıklayacağı bildirildi.

Vaat Edilen Yeni Yayın Tarihi: 31 Ağustos

Uygur Türkleri

Sincan Polis Belgelerinin Gösterdikleri

20 Temmuz 2022

Komiserlik Sözcüsü Jeremy Laurence, raporun ne zaman açıklanacağına ilişkin sorulara yazılı cevap verdi. Laurence, “Bachelet‘in görevini bitireceği tarihten önce raporun açıklanacağı” bilgisini paylaştı.

Bachelet, BM İnsan Hakları Konseyinin 50. Oturumu kapsamında 13 Haziran’da yaptığı konuşmasında, yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü Yüksek Komiserlik görevi için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

1 Eylül 2018’de BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine seçilen Bachelet’in görevi 31 Ağustos’ta son bulacak.

Hak İhlallleri Raporu, Aylardır Açıklanmıyor

İlk olarak Eylül 2021’de açıklanması beklenen BM raporu hâlen kamuoyuyla paylaşılmış değil. Komiserlik sözcülerinden Rupert Colville, 10 Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Çin’in uygulamalarına ilişkin raporu haftalar içinde açıklayacaklarını belirtmişti.

Açıklamanın ardından aylar geçmesine rağmen raporun yayımlanmaması, Uygur Türkleri başta olmak üzere uluslararası hak gruplarından tepki görmüştü.

Uygur Türkleri

BM'nin Uygur Türkleri İçin Yaptığı Çin Ziyareti Yeterli Bulunmadı

1 Haziran 2022

23-28 Mayıs’ta Çin’e giden ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni de ziyaret eden Bachelet, ziyaretin ardından Çin’in başkenti Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, raporun ne zaman açıklanacağına ilişkin bilgi vermekten kaçınmıştı. Çevrim içi ortamda düzenlenen basın toplantısına BM’ye akredite gazetecilerin internet yoluyla katılımına izin verilmemesi de tepkileri çekmişti.

Uygur diasporasının ve uluslararası toplumunun eleştirdği Yüksek Komiser’in istifa edeceği söylentileri yaılmıştı. 2018’den beri görevde olan ve görev süresini ağustos ayında tamamlayacak olan Bachelet, BM İnsan Hakları Konseyinin haziran ayındaki ellinci oturumunda, ikinci dönem için aday olmayacağını açıkladı. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |