Düzensiz Göç Melilla’da Çok Sayıda Göçmenin Öldüğü Olayla İlgili Hapis Cezası

Fas'ta binlerce göçmenin İspanya’nın Afrika'daki toprak parçası Melilla'ya geçmeye çalışırken yaşanan olaylarda 23 kişi ölmüştü. Faciadan sonra göz altına alınan göçmenlere hapis cezası verildi.

20 Temmuz 2022

Fas’ta, binlerce düzensiz göçmenin 24 Haziran’da Fas-İspanya sınırındaki Melilla kentine geçmeye çalışması neticesinde yaşanan faciayla ilgili görülen davada 33 sanık hapis cezasına çarptırıldı.

11 Ay Süreyle Hapis Cezası

Düzensiz Göç

"Melilla Sınır Kapısındaki Göçmenler Kesinlikle Şiddet Kullanmadı"

29 Haziran 2022

Fas İnsan Hakları Derneği’nin sosyal medya platformu Facebook üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, “Nador Mahkemesi, 24 Haziran’daki olaylarda yakalanan 33 düzensiz göçmene 11’er ay hapis cezası verdi.” denildi.

Açıklamada, karar, “savaş, yoksulluk ve istikrarsızlıktan kaçmak adına sadece uluslararası bir koruma arayan sığınmacılara karşı çok sert bir karar.” olarak nitelendirildi. Dernek, temyiz aşamasında, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini umulduğunu kaydetti.

Melilla’da Yaşanan Facia

Öte yandan mahkeme kararıyla ilgili Fas makamlarından henüz resmî bir açıklama yapılmadı. Avrupa’da daha iyi bir yaşama kavuşma hayalinin peşinden koşan 1500 düzensiz göçmen, 24 Haziran sabahı organize bir şekilde, 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti. Fas hükûmeti, söz konusu olayda 23 göçmenin öldüğünü, 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

MELİLLA

“Melilla'daki Göçmenlerin Ölüm Nedeni İzdiham”

14 Temmuz 2022

Olay sırasında düzensiz göçmenlerden 133’ü Melilla’ya geçmiş, İspanya tarafında da yaralılar olduğu açıklanmıştı. Fas İnsan Hakları Derneği, Rabat hükûmetinin verdiği resmî sayının aksine, 2’si Fas polisi, gerisi göçmen olmak üzere toplam 27 kişinin öldüğünü ileri sürmüş, İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras ise söz konusu olayda 37 göçmenin yaşamını yitirdiğini iddia etmişti.

Son olarak 14 Temmuz’da; Fas Ulusal İnsan Hakları Konseyi ise, 24 Haziran’da Fas’tan İspanya’ya bağlı Melilla kentine geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin ölüm nedenini “izdiham, yüksekten düşme ve nefes alamama” olarak açıkladı. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |