'Düzensiz Göç'

“Melilla Sınır Kapısındaki Göçmenler Kesinlikle Şiddet Kullanmadı”

Fas-İspanya sınırında 24 Haziran'da çok sayıda göçmenin hayatını kaybettiği olayda plastik mermiyle ayağından ve karnından vurulan Sudanlı düzensiz göçmen Muhammed İsmail'in umut yolculuğu Melilla sınırında yarım kaldı.

Fotoğraf: STRINGER / HANDOUT / EPA - AA

Melilla’daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etti. Fas hükûmeti, söz konusu olayda 23 göçmenin öldüğünü, 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu. Sudanlı göçmen İsmail, iş bulma umuduyla ülkesinden başlayıp Melilla sınırına kadar uzanan yolculuğunu anlattı.

“Melilla’ya Geçmeyi İstememin Sebebi İş Bulmak”

İsmail, Fas’a 6 ay önce ulaştığını ve birçok kentte belirli süreler kaldıktan sonra Kazablanka’ya yerleştiğini, ancak burada da iş bulamayınca İspanya’nın Melilla kentine geçmeye karar verdiğini söyledi.

Melilla’ya bireysel olarak birkaç kez geçmeye çalıştığını ancak başarısız olduğunu kaydeden İsmail, kalabalık düzensiz göçmen gruplarının sınırı toplu geçme girişimlerine katıldığını söyledi.

“Melilla’ya geçmeyi istememin sebebi iş bulmak ve oradan da İspanya’ya gitmekti.” diyen İsmail, 24 Haziran’da çok sayıda düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği söz konusu olayda plastik mermiyle vurulduğunu ifade etti.

Karnından ve Ayağından Plastik Mermi ile Vuruldu

Polisin müdahalesini eleştiren İsmail, “Polis müdahale ettikten sonra göçmenler Melilla’ya geçmek için onlara direnmeye çalıştı ama işler karmaşıklaştı. Göçmenler kesinlikle şiddet kullanmadı.” dedi. İsmail, söz konusu olayda karnından ve ayağından vurulduğunu, ölen ve yaralananların büyük bir kısmının Sudanlı olduğunu ve çok üzgün olduğun söyledi.

Olayların ardından Melilla kentinden 600 kilometre uzaklıkta Fas’ın orta kesimindeki Beni-Mellal kentine götürüldüğünü kaydeden İsmail, “Niçin Beni-Mellal’a sürgün edildiğimi bilmiyorum.” diye konuştu. Beni-Mellal kentinde bir kısmı hastanelerde tedavi altında olan çok sayıda düzensiz göçmen bulunuyor.

Fas yönetimi, olayların ardından çok sayıda düzensiz göçmeni Melilla kenti çevresinden uzaklaştırmak için ülkenin çeşitli kentlerine nakletti. Ancak düzensiz göçmenler Avrupa’ya geçmek umuduyla İspanya’nın Afrika topraklarındaki Ceuta (Sebte) ve Melilla kenti sınırına tekrar geri dönüyor.

Melilla’da Yaşanan Trajedi

Melilla’daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre uzunluğundaki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti. Fas polisi ve İspanya makamları, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas hükûmeti 18 göçmenin öldüğünü, aralarında Fas polisinin de olduğu 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu. İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras, bu olayda 37 göçmenin öldüğünü öne sürmüştü. Düzensiz göçmenlerden 133’ü Melilla’ya geçmiş, İspanya tarafında da yaralılar olduğu açıklanmıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler