İsveç'te Seçimler İsveç Seçimleri Öncesinde Aşırı Sağda Artış

İsveç'te 11 Eylül'de yapılacak seçimlere bir aydan az süre kala göçmen karşıtlığıyla bilinen İsveç Demokratlar Partisi (SD) oyunu artırdı. 

admin 12 Ağustos 2022

İsveç’te Parlamento (Riksdag) Seçimleri yaklaşıyor. Novus şirketinin yaptığı ankete göre, aşırı sağcı parti İsveç Demokratlar PArtisi (SD), 11 Eylül’de yapılacak seçimlerde ikinci sıraya yükselmiş durumda. Ankete katılanlardan yüzde 18,6’sı oyunu SD’ye vereceğini belirtirken 2018 seçimlerde SD, oyların yüzde 17,6’sını almıştı.

Ankette hükümette bulunan Sosyal Demokrat Parti (S) yüzde 30’la birinci parti çıkarken ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Parti (M) de yüzde 18,6 oy oranına gerileyerek SD ile eşit seviyeye geldi. Müslüman ve göçmen karşıtı söylemleriyle öne çıkan SD, İsveç’teki üçüncü en büyük siyasi parti idi.

Sosyal Demokratlarda Sağa Kayma

Aşırı sağcı partinin oylarını artırması, mevcut sosyal demokrat hükümetinin göçmen karşıtı politikalara yönelmesine neden oluyor. Sosyal Demokrat Başbakan Magdalena Andersson, sığınmacılara karşı daha sıkı politika işleyeceklerini, suç işleyen göçmenlerin oturma ve çalışma vizelerini iptal edeceklerini ve ülkelerine göndereceklerini açıkladı. Andersson, AB ülkeleri arasında en zor sığınmacı kabul kanunlarının İsveç’te yürürlüğe konulması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

İsveç Parlamentosu (Riksdag) Seçimleri dört yılda bir yapılıyor. En son 2018’de yapılan seçimler bu sene 11 Eylül 2022’de düzenlenecek.

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |