Belçika Neonazi Grupların Müzik Festivaline İptal

Belçika'da Flaman aşırı sağ grupların, çeşitli Avrupa ülkelerinden Neonazi örgütlerle bağlantılı müzik gruplarının katılımıyla düzenleyeceği festivale verilen izin geri alındı.

admin 19 Ağustos 2022

Belçika’da Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan aşırı sağ çizgideki Flaman örgüt IJzerwake‘nin organize ettiği ve 27-28 Ağustos’ta Ypres kentinde düzenlenecek Frontnacht Festivali’ne Ypres Belediye Meclisi tarafından daha önce verilen izin iptal edildi. Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelerden gelerek festivalde sahne alacak müzik gruplarının Neonazi örgütlerle bağlantılı olduğu, festivalin Neonazi ve diğer faşist grupları çekeceği, gençlerin radikal ideolojilerden etkileneceği gerekçesiyle iptal edilmesi çağrısı yapılıyordu.

Aşırı Sağ

Belçika'da Aşırı Sağcılar Müzik Festivali Düzenleyecek

16 Ağustos 2022

Çağrıları ele alan ve Belçika istihbarat makamlarıyla da istişarelerde bulunan Ypres kentinin belediye meclisi, bir kez daha yapılan değerlendirme sonucunda festivalin iptal edildiğini açıkladı. Belçika basını, yabancı ülkelerin istihbarat birimlerinin de festivalle ilgili endişelerini Belçika’ya bildirdiğini yazdı.

Ypres Belediyesi yetkilileri, festivalin güvenliğini sağlamak için yeterli polis memuruna sahip olmadıklarını ve şehrin itibarı hakkında endişeleri bulunduğunu vurgulamıştı. Festival organizatörleri ise iptal durumunda belediyenin iptal maliyetini ödemesi gerekeceğini açıklamıştı.

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |