'Düzensiz Göçmenler'

Birleşik Krallık’tan Göçmenleri Sınır Dışı Etmek İçin Arnavutluk’la İş Birliği

Birleşik Krallık, Arnavut düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden küçük botlarla ülkeye geçişinin engellenmesi ve yasa dışı geçiş yapanların sınır dışı edilmesi için Arnavutluk'la ortaklaşa çalışacak.

Fotoğraf: Victor Moussa / Shutterstock.com

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Priti Patel ve Arnavutluk İçişleri Bakanı Bleda Çuçi’in bu hafta yaptığı görüşmede, çok sayıda Arnavut’un insan kaçakçıları aracılığıyla Manş Denizi üzerinden Birleşik Krallık’a geçişlerinin önüne geçmek için ortaklaşa çalışmayı yoğunlaştırma taahhüdü verdikleri kaydedildi.

Açıklamada, Arnavutluk’tan gelen düzensiz göçmenlerin, Birleşik Krallık’a ulaşmak için birden fazla ülkeyi geçtiği ve birçoğunun buraya vardığında asılsız sığınma talebinde bulunduğu bildirildi. Açıklamada, Arnavutluk’un, Birleşik Krallık’a küçük botlarla gelenlerin hızla sınır dışı edilmesine yardımcı olmak için üst düzey kolluk kuvvetleri sağlama sözü verdiği belirtildi.

Ayrıca, Arnavut yetkililerin, İngiliz makamlarına bilgi ve destek işlemleri de sağlayacağı kaydedildi.

“Göçmenlik Sistemimizin Bu Şekilde Kötüye Kullanılması Devam Edemez”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Patel, şu ifadeleri kullandı: “Çok sayıda Arnavut, acımasız insan kaçakçıları ve kötü niyetli organize suç çeteleri tarafından yalanlarla Birleşik Krallık’a dayanıksız teknelerle hain yolculuklara çıkıyor. Göçmenlik sistemimizin bu şekilde kötüye kullanılması ve insanların hayatını bu şekilde riske atması devam edemez. Arnavutluk’la olan mükemmel düzeydeki iş birliğimiz sayesinde, Birleşik Krallık’ta bulunma hakkı olmayan Arnavutların sınır dışı edilmesini hızlandırmak için her fırsatı değerlendireceğiz.”

Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi de göçmenlerin yasa dışı ve tehlikeli yolculuklarına işaret ederek mevkidaşı Patel’le, gençlere daha iyi fırsatlar sağlamak için orta vadeli çözümler ile kalifiye profesyonellerin ve iş gücünün Birleşik Krallık’a erişimini sağlayan yasal göç yollarını ele aldıklarını belirtti.

Ayrıca, açıklamada, Birleşik Krallık ile Arnavutluk arasında geçen yıl imzalanan geri kabul anlaşmasından bu yana yaklaşık 1000 Arnavut uyruklu suçlunun Birleşik Krallık’tan sınır dışı edildiği bilgisi paylaşıldı.

İngiliz hükûmet yetkilileri, rakamlar değişkenlik gösterse de her gün Manş Denizi üzerinden ülkeye geçiş yapan düzensiz göçmenlerin yaklaşık yüzde 60’ının Arnavut olduğunu varsayıyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler