Birleşik Krallık Yeni Başbakan Liz Truss’ın Kabinesinde “Etnik Çeşitlilik”

Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı Liz Truss, kabinesinde etnik çeşitliliği öne çıkararak, Maliye, Dışişleri ve İçişleri gibi oldukça önemli pozisyonlara farklı etnik kökenlerden isimleri atadı.

admin 8 Eylül 2022
Boris Johnson’ın istifasının ardından 5 Eylül’de iktidardaki Muhafazakar Partinin yeni lideri seçilen Truss, dün Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini almasının ardından yeni kabineyi oluşturdu.

Birleşik Krallık’ın üçüncü kadın başbakanı olan Truss, kabinesinde etnik çeşitliliğe önem verdi ve kabinedeki kritik pozisyonlara “beyaz olmayan” isimleri atadı.

Ekonominin Başına Gana Kökenli Kwasi Kwarteng Getirildi

Yeni kabinede Maliye Bakanlığı görevini üstelen Kwasi Kwarteng’in ailesi 1960’larda Gana’dan Birleşik Krallık’a öğrenci olarak göç etti. Babası ekonomist, annesi avukat olan ve 1975’te Londra’nın doğusundaki Waltham Forest’ta dünyaya gelen Kwarteng’in ismi, Gana yerel dilinde “Pazar günü doğan” anlamına geliyor.

İngiltere

Boris Johnson'ın Siyasi Mirası

13 Temmuz 2022

Kwarteng, önemli siyasetçilerin yetiştiği Eton Koleji’nin ardından Cambridge’deki Trinity College’da klasikler ve tarih alanlarında eğitim aldı, ardından Harvard Üniversitesi’nde burslu okudu. Kwarteng, 2000’de Cambridge Üniversitesi’nden ekonomi tarihi alanında doktora derecesi aldı. 47 yaşındaki Kwarteng, parlamento üyesi olmadan önce finansal hizmetlerde analist olarak çalıştı.

Siyasetin her zaman ilgisini çektiğini söyleyen Kwarteng, 2010’da Muhafazakar Parti milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Parti içerisinde ve hükûmette çeşitli görevlerden bulunan Kwarteng, son olarak Boris Johnson’ın kabinesinde İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı olarak görev yaptı.

Tarih, müzik ve dillere ilgi duyan Kwarteng, birçok kitap da kaleme aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Sierra Leone Kökenli James Cleverly’e Emanet

Annesi Sierra Leone’den Birleşik Krallık’a göçen ve babası İngiliz olan James Cleverly, 1969’da Birleşik Krallık’ta dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük kısmını Chelmsford’da ailesiyle geçiren Cleverly, daha sonra okulu bırakıp aile geleneğini sürdürerek orduya katıldı. Yaralandığı için orduyu bırakan ve eğitimine kaldığı yerden devam eden Cleverly, işletme diploması aldı ve daha sonra gönüllüler ordusuna katıldı.

Cleverly, kendi şirketini kurmadan önce dergi ve dijital yayıncılık alanlarında çalıştı. 2015’te Braintree bölgesinden Muhafazakar Parti milletvekili seçilerek parlamentoya giren Cleverly, Boris Johnson hükûmetinde 7 Temmuz’dan dün Dışişleri Bakanı olarak atandığı tarihe kadar Eğitim Bakanı olarak görev yaptı.

Cleverly, öncesinde ise Birleşik Krallık’ın Avrupa ve Kuzey Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüttü.

İçişleri Bakanlığından Yine Hint Asıllı Bir Kadın Parlamenter Sorumlu Olacak

Londra’nın kuzeyinde dünyaya gelen 42 yaşındaki Suella Braverman’ın Hint kökenli babası, Kenya’daki siyasi karışıklıktan kaçarak 1968’de Birleşik Krallık’a göç etti. Braverman’ın, Morityus’da doğan Hint kökenli annesi ise daha sonra göç ettiği Birleşik Krallık’ta Ulusal Sağlık Sistemi’nde (NHS) 45 yıl hemşire olarak çalıştı.

Suella Braverman, Cambridge Üniversitesi’nde Queens’ College’da aldığı hukuk eğitiminin ardından Paris’te Avrupa ve Fransız hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kamu hukuku ve yargı denetimi konusunda uzmanlaşan Braverman, Mayıs 2015’te Fareham’den Muhafazakar Parti milletvekili seçildi.

Birleşik Krallık

İngiltere'nin Tartışmalı "Aşırıcılıkla Mücadele" Programını Eleştirenler Hedefte

26 Haziran 2022

Önceki hükûmetlerde çeşitli görevlerde bulunan Braverman, son olarak yeni Başbakan Truss’un dün açıkladığı kabinede, kendisi gibi Hint kökenli eski İçişleri Bakanı Priti Patel’in yerine getirildi. Braverman, 13 Şubat 2020’den İçişleri Bakanı olarak atandığı tarihe kadar Birleşik Krallık Başsavcısı olarak görev yapıyordu.

Birleşik Krallık’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘nden (AİHS) ayrılmasını destekleyen Braverman, 2016’daki Brexit referandumunda da ülkesinin AB’den çıkmasını savunanlar arasında yer aldı.

Irak Doğumlu Kürk Kökenli Zahawi’ye Kabinede Önemli Görev

Irak’ta 1967’de doğan ve Saddam Hüseyin’in iktidara gelmesinin ardından ailesiyle kaçarak 1976’da Birleşik Krallık’a göç eden 55 yaşındaki Nadhim Zahawi, Londra’da Kimya Mühendisliği eğitimi aldı. Eğitim hayatının ardından kendi kurduğu şirkette çalışan Kürt kökenli Zahawi’nin siyasi hayatı, Mayıs 2010’da Muhafazakar Partiden milletvekili seçilmesiyle başladı.

Truss, yeni kabinesinde Zahawi’yi, Hükûmetlerarası İlişkiler Bakanı ve Eşitlik Bakanı olarak atadı. Zahawi, önceki hükûmetlerde Aşılardan Sorumlu Bakan, Sağlık Bakanı, Eğitim Bakanı ve son olarak Rishi Sunak’ın istifasının ardından Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı.

Öte yandan, Ocak 1980’de başkent Londra’da dünyaya gelen 42 yaşındaki Nijerya kökenli Kemi Badenoch da Uluslararası Ticaret Bakanı olarak kabinede yer aldı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |