Belçika Belçika İslam Temsil Kurulu Adalet Bakanını Dava Ediyor

Belçika İslam Temsil Kurulu, işleyişine yasa dışı şekilde müdahale ettiği için Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne hakkında dava açacağını duyurdu.

admin 11 Eylül 2022

Belçika İslam Temsil Kurulu, işleyişine yasa dışı şekilde müdahale ettiği için Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne hakkında dava açacağını duyurdu. Quickenborne, bir süredir Belçika’da Müslüman toplumu temsil eden Kurulu, görevini yerine getirmemek ve Fas ile Türkiye’nin etkisi altında olmakla suçluyor.

Dosya: "Avrupa'da İslami Temsil Kurumları"

Belçika İslam Temsil Kurumu: Exekutif (EMB)

30 Aralık 2020

Bakan’ın çabaları sonucunda Kurul’un eski başkanı Salah Echallaoui 2018’de görevden alınmış, 1 Eylül’de ise Brüksel Hukuk Mahkemesi bu eylemin anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti. Ardından Quickenborne karara karşı dava açacağını ve “hilekarlıkla mücadeleye devam edeceğini” ifade etmişti.

Belçika İslam Temsil Kurulu, mahkeme kararına rağmen Kurul’a karşı hakaret ve aşağılama içeren tutumunu değiştirmediği için Bakan’ı dava edeceğini açıkladı.

Görevi 2018’de Faslı Echallaoui’den devralan Mehmet Üstün, yaptığı açıklamada “Son dönemde mevcut Adalet Bakanı’nın bize karşı aldığı pozisyonun tamamen politik gerekçeleri olduğunu tahmin ediyorum. Hiçbir objektif sebebi yoktur. Bugün tabi tutulduğumuz laiklik ilkesine aykırı ve gayrihukuki muameleyi ne buradaki Müslümanlar ne onların temsil kurumu kabul etmektedir.” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |