Fransa Zemmour’un Ödediği Telif Cezası Göçmenlere Bağışlandı

Fransız siyasetçi Eric Zemmour seçim kampanyası için yayımladığı videoda izinsiz kullandığı görseller için 115 bin avro telif cezası ödedi. Davacıların bazıları aldıkları tazminatları, Zemmour'un Fransa'dan gitmesini istediği göçmenlere bağışladı.

admin 22 Eylül 2022

Fransa’da aşırı sağcı gazeteci, yazar ve siyasetçi Eric Zemmour’un, nisanda düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını açıkladığı videoda çok sayıda görseli izinsiz kullandığı gerekçesiyle hakkında açılan “telif hakkı” davaları nedeniyle şu ana kadar 115 bin avro ödediği belirtildi.

L’Express haftalık dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Zemmour, izinsiz görsellerini kullandığı davacılara şu ana kadar on binlerce avro telif ödemesi yaptı. Zemmour, henüz kampanya dönemindeyken, şikayetler üzerine Youtube’dan kaldırılan 10 dakikalık videosunda aralarında France 2, France 3, France Culture televizyon kanallarının da bulunduğu çok sayıda medya organı ve kişiye ait görselleri izinsiz kullanmakla suçlanıyor.

Ödediği Paralar Göçmenlere Bağışlandı

Zemmour’un davacılara ödediği miktar şu ana kadar 115 bin avroyu buldu. Davacıların her birine şimdiye kadar 15 bin ila 30 bin avro arasında ödeme yapan Zemmour, yargıda henüz karara bağlanmayan hakkındaki birçok dava nedeniyle de yüksek oranda para cezasına çarptırılabilir.

Davacıların bazıları aldıkları tazminatları, Eric Zemmour’un Fransa’dan gitmelerini istediği göçmenler ile yardım derneklerine bağışladı.

Zemmour, 30 Kasım 2020’de Youtube’da yayımladığı videoyla cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını duyurmuştu. Le Monde gazetesi, Zemmour’un söz konusu videodaki 114 görseli izinsiz kullandığının belirlendiğini yazmıştı.

Youtube, 2 Aralık 2020’de söz konusu videonun, şiddet görüntüleri içerdiği gerekçesiyle 18 yaşından küçüklere erişimini engellemişti.

Zemmour’un Aldığı İlk Ceza Değil

Fransa

Kronikleşmiş Bir Fransız Huyunun Dışavurumu: Eric Zemmour Örneği

26 Aralık 2021

Eric Zemmour daha önce de nefret söylemi nedeniyle birkaç kez para cezasına çarptırılmıştı. Eylül 2019’da bir televizyon programında Müslümanlara karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 3 bin avro para cezası almıştı.

Geçtiğimiz ocak ayında sonuçlanan bir başka davada ise, 18 yaşından küçük göçmenlere karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 10 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. Paris Ceza Mahkemesinde görülen davada, 2020’de Cnews kanalındaki bir programda 18 yaşından küçük göçmenleri “hırsız”, “katil” ve “tecavüzcü” olarak nitelendiren Zemmour suçlu bulunmuştu.

Paris’te 1958’de Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı isim olarak öne çıkıyor. Nisan 2022’de cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağın desteklediği politikalarıyla öne çıkan Zemmour, ilk turda hezimete uğrayarak elenmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |