'Birleşik Krallık'

İngiliz Bakanın Düzensiz Göçü “İstila” Olarak Nitelemesi Tepki Topladı

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın, düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden ülkeye geçişini "istila" olarak nitelemesi ülkede tartışmalara neden oldu.

© Wiktor Szymanowicz - Anadolu Ajansı

Braverman’ın, dün parlamentoda yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden yaptığı yasa dışı geçişleri, “ülkenin güney sahilinde istila” olarak nitelemesi birçok milletvekilinin tepkisine yol açtı.

Muhalefet, İçişleri Bakanı Braverman’ı sert sözlerle eleştirdi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Zarah Sultana, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Suella Braverman’ın, bir göçmen gözaltı merkezinin bombalanmasından sadece bir gün sonra, ‘güney sahilimizde bir istila’ olduğunu söylediğini duymaktan tiksindim.” ifadesini kullandı.

Bağımsız milletvekili Claudia Webbe de “Sevgili Suella, mültecilerden ‘istila’ olarak bahsediyorsunuz ancak geldikleri ülkeleri bombalamak için oy veriyorsunuz.” yorumunda bulundu.

Braverman’a tepki gösteren bir diğer isim İskoç Ulusal Partisi (SNP) milletvekili Anne Mclaughlin de “Bir içişleri bakanının savunmasız sığınmacılar hakkında kasıtlı olarak kışkırtıcı bir dil, ‘bela’, ‘istila’ kelimelerini kullanmasını duymak kesinlikle tiksinti verici.” ifadelerini kullandı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan da Braverman’ın düzensiz göçmenlere ilişkin ifadelerine tepki gösterdi ve “Bu dil son derece tuhaf, bölücü ve kışkırtıcı. Aşırı sağın kullandığı türden bir söylem.” değerlendirmesinde bulundu.

Göçten Sorumlu Bakan Yardımcısı Jenrick: “İnsanları Şeytanlaştırmam”

Öte yandan, Birleşik Krallık’ın Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Jenrick, Braverman’ın, Birleşik Krallık’a göçmen akınını “istila” olarak nitelendirdiği dili reddetti.

Jenrick, “Benimki gibi bir görevde, kelimelerinizi çok dikkatli seçmelisiniz. Ben bu ülkeye daha iyi bir yaşam için gelen insanları asla şeytanlaştırmam.” dedi.

İçişleri Bakanı’nın “Ülkenin Güney Sahilinde İstila” İfadeleri

Braverman, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, gerçekte neler olup bittiği konusunda net olunması gerektiğini belirterek “İngiliz halkı, güney sahilimizdeki istilayı durdurmak konusunda hangi tarafın ciddi olduğunu ve hangi tarafın olmadığını bilmeyi hak ediyor.” demişti.

Sadece bu yıl Birleşik Krallık’ın güney kıyısına yaklaşık 40 bin düzensiz göçmenin geldiğine işaret eden Braverman, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Birçoğunun gelişi suç çeteleri tarafından kolaylaştırıldı, bazıları suç çetelerinin gerçek üyeleri. Öyleyse hepsi, tehlikedeki mültecilermiş gibi yapmayı bırakalım. Bütün ülke bunun doğru olmadığını biliyor.”

Braverman’ın Göçmenlere Yönelik Tartışmalı Tutumu

İçişleri Bakanı Suella Braverman, dün Manston Göçmen İşlem Merkezi’ndeki aşırı kalabalık nedeniyle eleştirilere maruz kalmış ve göçmenlerin otellere gönderilmesi gerektiği yönündeki yasal tavsiyeleri görmezden gelmekle suçlanmıştı. Braverman ise yasal tavsiyeyi göz ardı etmediğini savunmuş, göçmen işleme merkezindeki baskının azaltılması için kalacak yer bulunması konusunda çalıştığını söylemişti.

Braverman, ekim ayı başlarında Muhafazakar Parti konferansı sırasında katıldığı bir etkinlikte, “hayalinin” ve “takıntısının” Ruanda’ya göçmenleri götüren bir uçağın kalktığını görmek olduğunu söylemişti.

19 Ekim’de kişisel e-posta adresini kullanarak resmî bir belge göndermesinin ardından hükûmetin gizlilik kurallarını teknik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle görevinden istifa eden Braverman’ın yeni Başbakan Sunak tarafından yeniden İçişleri Bakanı olarak atanması muhalefetin eleştirilerine neden olmuştu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler