'Birleşik Krallık'

Yardım Kuruluşlarından Sığınmacılar İçin “Merhametli Sistem” Çağrısı

Birleşik Krallık'ta 100'den fazla yardım kuruluşu, Manston Göçmen Merkezi'ndeki aşırı kalabalık nedeniyle İçişleri Bakanı Braverman'a çağrıda bulunarak, sığınmacılara "merhametli ve etkili bir sistem" uygulanmasını talep etti.

© Sean Aidan Calderbank / Shutterstock.com

İngiltere’nin Kent şehrinde bulunan Manston göçmen işlem merkezindeki “kabul edilemez” koşullar ve aşırı kalabalık hakkındaki sorulara yanıt vermesi için İçişleri Bakanı Suella Braverman’a yönelik baskı artıyor. Ülkede 100’den fazla yardım kuruluşu, İçişleri Bakanı Braverman’a yazdıkları açık mektupta, Birleşik Krallık’a sığınma talebinde bulunmak isteyenler için “merhametli ve etkili bir sistem” uygulanması çağrısında bulundu.

“IMIX” ile “Together With Refugees” adlı göçmenlere destek sağlayan iki kuruluş tarafından koordine edilen mektuba Doctors of the World, Freedom from Torture ve Save the Children başta olmak üzere çok sayıda yardım kurumu imza attı.

İçişleri Bakanı Braverman’a hitaben yazılan mektup, olması gereken kişi sayısının iki katından fazlasına ev sahipliği yaptığı tespit edilen Kent şehrindeki Manston Göçmenlik Merkezi’yle ilgili artan endişeler üzerine kaleme alındı.

Braverman, göçmenlik merkezinin aşırı kalabalık olması sorununu çözmeye yardımcı olmamakla itham ediliyor.

“Afgan Tercümanlar Bile Güvenli ve Yasal Yollardan Gelemedi”

Mektupta, İçişleri Bakanı Braverman’ın, “mültecilerin yalnızca güvenli ve yasal yollardan ülkeye girebileceği” açıklamasına atıfta bulunularak “mültecilerden sadece böyle bir yoldan gelmelerini istemenin imkansız olduğunu bilmelisiniz ki bu mevcut yollardan gelebilecek Afgan tercümanlar bile gelemedi ve Taliban’dan saklanmaya devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tehlikeli yolculuk yapan yasa dışı göçmenlerin başında Afganistan, Eritre ve Suriye’den gelenlerin bulunduğu ve bu ülkelerden gelenlerin sığınma başvurularının en az yüzde 97’sinin başarılı olduğu vurgulanan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Sığınmacıların barınma maliyetinden şikayet ettiğinizde güvenlik arayan insanlar ana vatanlarını terk etmeyi seçmeseler de yasalar izin verirse çalışmaya ve katkıda bulunmaya istekli olduklarını bilmelisiniz. Bu ülkenin sığınma sunma konusundaki gururlu tarihine atıfta bulundunuz, bu yüzden sizden mülteciler için adil, merhametli ve etkili bir sistem gerçekleştirmenizi talep ediyoruz.”

Braverman Sığınmacıların Gönderileceği Otelleri Onaylamayı Reddetti

İngiliz The Times gazetesi de İçişleri Bakanı Braverman’ın, sığınmacıların gönderilebileceği yeni otelleri onaylamayı reddettiğini ve yasal tavsiyeleri görmezden geldiğini öne sürmüştü. Braverman, ekim ayı başlarında Muhafazakar Parti konferansı sırasında katıldığı bir etkinlikte, “hayalinin” ve “takıntısının” Ruanda‘ya göçmenleri götüren bir uçağın kalktığını görmek olduğunu söylemişti.

Öte yandan, Birleşik Krallık’ın Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Jenrick, dün Manston’ı ziyaretinin ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda, durumun “tolere edilemez” olduğunu belirtmişti.

“İçişleri Bakanlığı Kasıtlı Olarak İzin Verdi”

Muhafazakar Partili Milletvekili Sir Roger Gale, merkezdeki durumu “insani koşulların ihlali” olarak nitelendirirken, İçişleri Bakanlığı’nın Manston’daki şartların kötüleşmesine bilinçli olarak izin verdiğini öne sürdü.

BBC Radio 4’ün Today programına konuşan Gale, “Çok fazla insan var ve durumun bu şekilde gelişmesine asla izin verilmemeliydi. Bunun neredeyse kasıtlı olarak gerçekleşmediğinden emin de değilim.”

Gale, merkezde sistemin beş hafta öncesine kadar amaçlandığı gibi çalıştığını ancak şimdi çöktüğünü aktardı.

Manston Göçmen Merkezi

Manston göç merkezinin aynı anda en fazla 1500 ila 1800 kişiyi alabilecek şekilde tasarlandığı ancak şu anda 4000 sığınmacının orada tutulduğu bildirildi. Yasalar, sığınmacıların, konaklama veya göçmen gözaltı merkezlerine gönderilmeden önce kontrolden geçtikleri göçmen işlem merkezinde 24 saatten fazla tutulmamalarını şart koşuyor. Ancak bazı göçmenlerin merkezde 4 haftadan fazla süredir kaldıkları belirtiliyor.

ITV News Politika Editörü Robert Peston’a konuşan bir gördü tanığı göçmen merkezinde yatak ve hatta uygun döşeklerin bulunmadığını, sadece battaniyeler ve birkaç askeri tarzda kıvrılmış şilteler olduğunu aktardı.

Göçmenlerin çoğunun yerlerdede yattığı merkezde difteri ve MRSA salgınları rapor edilmişti.

Göçmen Merkezine Molotofkokteyli Atan Kişi İntihar Etmişti

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Dover kentindeki yeni göçmenlik sınır kuvvetleri merkezine dün molotofkokteyli atan kişi, daha sonra intihar etmişti.

Bölgeye gönderilen İtfaiye ve Kurtarma Servisinin müdahalesiyle havai fişek ve molotofkokteyli nedeniyle çıkan yangın söndürülmüştü. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler