Uygur Türkleri BM’den Uygur Türkleri İçin Acil Eylem Prosedürü

Birleşmiş Milletler, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik hak ihlallerinin soruşturulması için acil eylem prosedürünü uygulama kararı aldı.

bgucin 25 Kasım 2022

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlara karşı işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerini derhal soruşturmasını talep etti. İddialar arasında işkence, kötü muamele, cinsel şiddet, zorla çalıştırma, kayıplar ve gözaltında ölüm yer alıyor.

Acil Eylem Prosederünü Uygulama Gerekçesi

Uluslararası Uygur Forumu

Brüksel Deklarasyonu Yayınlandı: “Uygur Soykırımını Durdurun”

10 Kasım 2022

Komite, ayrıca, dün Çin Halk Cumhuriyeti’ne sözde “yeniden eğitim merkezleri” ve diğer gözaltı tesislerindeki tutukluların serbest bırakılması ve ailelerine ayrıntılı bilgi vermesi çağrısında bulunmuş ve Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik baskıların derhal sona erdirilmesi gerektiği belirtmişti.

BM Komitesi soruşturma talebi kapsamında insan hakları ihlallerinin artmasını önlemeyi amaçlayan erken uyarı ve acil eylem prosedürünü uyguladı. Kurum, 2018 yılından beri Çin’den gelen periyodik raporları incelediğini ve Müslüman azınlıkların insan hakları durumuyla ilgili bir dizi konuda endişelerini dile getirdiğini açıkladı. Açıklamada, Sincan’da insan hakları ihlallerine yönelik herhangi bir iyileşme gözlemlemediği için bu prosedürü gerçekleştirmeye karar verildiğini belirtti.

BM İnsan Hakları eski Komiseri Michelle Bachelet, 31 Ağustos tarihinde görev süresinin bitimine dakikalar kala, Uygurlara karşı insanlığa karşı suç işlendiğine dair şüpheleri artıran ve Çin’i işkence ve zorla çalıştırma da dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlayan diplomatik açıdan hassas bir rapor yayınlamıştı. Çin yönetimi, bu raporu içişlerine müdahale ve iftira olarak reddetmişti. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |