'Türkiye'de Deprem'

Yurt Dışından Depremzedelere Nasıl Yardım Edebilirim?

Türkiye dün akşamdan beri büyük bir felaketi yaşıyor. Yurt dışında yaşayan insanların gözü kulağı ise deprem bölgelerinde. Depremzedeler için 1 milyon avro'luk yardımda bulunan Hasene Derneği, yurt dışında yaşayan insanların yardımlarını deprem bölgelerine ulaştırıyor.

admin 6 Şubat 2023

Türkiye dün akşamdan beri büyük bir felaketi yaşıyor. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve art arda gerçekleşen iki deprem, son açıklamalara göre 1.500’ün üzerinde insanın yaşamını yitirmesine, 10 bine yakın kişinin ise yaralanmasına yol açtı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında bölgede binlerce kişiyle arama kurtarma operasyonu sürüyor. Vakit geçtikçe enkaz altındakiler için riskli zamanlar başlıyor. Evlerine giremeyen binlerce insan için ise bu gece ulaşacak yardımlar hayati öneme sahip. 

“Yurt Dışından da Yaraları Sarmak Mümkün”

Bu süreçte yurt dışında yaşayan insanların ise gözü kulağı deprem bölgelerinde. Türkiye’deki depremzedelere yurt dışından yardım etmek için kolları sıvayan ekipler afet bölgelerine çoktan ulaştı.

Türkiye’ye acil yardım kampanyası başlatan Almanya merkezli Hasene Uluslararası İnsani Yardım Derneği, yurt dışından Türkiye’ye bir acil yardım koordinasyon ekibi de gönderdi. Hasene Derneği Başkanı Bekir Altaş, koordinasyon ekibiyle birlikte Adana’ya uçmadan önce Perspektif’e açıklamalarda bulundu:

“Deprem sadece Türkiye’yi değil, yurt dışındaki bizleri de derinden etkiledi. Bu zor zamanlarında Türkiye’deki kardeşlerimizin yanında olmak için Adana’da bir koordinasyon merkezi kurduk ve ilk etapta 1 milyon avroluk bir yardım gönderdik. Depremzedelere yardımları ulaştırmak üzere 3 tırımız bu akşam yola çıkıyor. Bu tırlarda battaniye, mont, kaban ve bebek maması gibi acil ihtiyaç malzemeleri var.”

Hasene Uluslararası Yardım Derneğinin Türkiye’deki depremzedeler için açtığı acil yardım fonuna buradan katkıda bulunabilirsiniz.
TIKLA

“Nakdi Yardıma İhtiyaç Var”

Hâlihazırda 7 aracın 20 kişilik bir ekiple bölgede yardım dağıtmaya başladığını belirten Altaş, yurt dışında yaşayan insanlara depremzedelere yardım için şu çağrıda bulundu: “AFAD’la yapmış olduğumuz görüşmelerde, ihtiyaç duyulan kurtarma araç ve gereçlerinin devletler bazında organize edildiğini öğrendik. Şu anda yurt dışında yaşayan insanların yapabileceği en önemli destek, nakdi yardımda bulunmak. Hasene Derneği olarak enkazdan kurtulmuş ya da dışarıda kalmış insanlara yardımları ivedilikle organize ediyoruz.”

Yurt dışındaki birçok insanın Türkiye’deki deprem sonrası depremzedelere yardım etmek için hazır olduğunu belirten Altaş, hızlı ve etkili yardımların bölgedeki yaraları bir nebze de olsa sarabileceğini vurguladı: “Yurt dışında yaşayan ve art arda gelen acı haberleri takip eden insanlar olarak yapabileceğimiz çok fazla şey var. Bu zorlu günlerde depremzedelere yardım etmek ve yaraları sarmaya başlamamız gerek.”

Hasene bünyesindeki acil yardım koordinasyon ekibi bugün Adana’daki koordinasyon merkezine hareket edecek ve yardım çalışmalarını sahadan takip edecekler. Hasene aynı zamanda depremzedelere hizmet vermek amacıyla mobil bir aşevini de deprem bölgelerine gönderecek. (P)

 

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#7

*Tüm alanları doldurunuz

 • Mehmet Lütfi halvacioğlu
  2023-02-23 10:34:26

  Ben hataydan depremzede bölgesinden yazıyorum evim yıkıldı evliyim ve daha 1.5 aylık bebeğim var Hatay'da kiracı idim lütfen bana yardım edin

 • Ilayda Dogan
  2023-02-08 21:48:08

  Sayin bey ve bayan, Ben gönüllü olarak memleketimde (deprem bölgesinde) yardim etmek istiyorum. Lütfen bana bir imkan sunun. Her isi yaparim yeterki yardim edebilegim. Ilayda Dogan

 • Kadir aladag
  2023-02-07 14:43:22

  Allah vatanimizi mletimizi bütün felaketlerdenkorusun tükiyem

 • Kadir aladag
  2023-02-07 14:40:01

  Allah vatanimizi mletimizi bütün felaketlerdenkorusun

 • Veli KARA
  2023-02-07 13:03:18

  Sayın Bay veya Bayan, yurtdışından kuruluşunuzla gönüllü olarak çalışmak için bana daha fazla bilgi vermenizi rica ediyorum. Bunu yapmanın bir yolu var MI?

 • İbrahim kara
  2023-02-07 00:05:31

  Deprem için hepimiz çok üzgünüz, ben almanyada katılıyorum yardım ekibinizde her hizmete hazırım...

 • Tolga Telli
  2023-02-06 21:42:02

  Sayın Bay veya Bayan, yurtdışından kuruluşunuzla gönüllü olarak çalışmak için bana daha fazla bilgi vermenizi rica ediyorum. Bunu yapmanın bir yolu var mı (kurtarma ekibi üyesini düşünün)? Saygılarımla,

Son Yüklenenler