'Almanya'

Almanya’da Havalimanı Grevi: 100 Binden Fazla Yolcu Etkilenecek

Almanya'nın dört havalimanındaki güvenlik personelinin 48 saatlik uyarı grevi, uçak seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına getirirken, uçuşların iptal edilmesinden yaklaşık 100 binden fazla yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

Fotoğraf: Erbil Başay - Anadolu Ajansı | Değişiklikler: Perspektif

Köln/Bonn, Düsseldorf ve Hamburg havalimanlarındaki yolcular önümüzdeki birkaç gün içinde yine gözle görülür aksaklıklara hazırlıklı olmak zorunda kalacak. Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası’na (Ver.di), üç havalimanının havacılık güvenliği, yolcu kontrolü, personel ve mal kontrolü ve hizmet alanlarında çalışanlara Perşembe ve Cuma günleri tüm gün uyarı grevi çağrısında bulundu. Sendika Salı günü yaptığı açıklamada, “Grevle bağlantılı olarak daha uzun bekleme süreleri ve hatta uçuş iptalleri veya iptalleri beklenmelidir” uyarısında bulundu. 48 saatlik iş bırakma eylemi dün gece başladı. Alman Havalimanları Birliği (ADV), uluslararası ve ulusal hava trafiğinin geniş alanlarını kesmeyi amaçlayan söz konusu grevin, kabul edilebilir olanın çok ötesine geçtiğini ve tamamen uygunsuz olduğunu belirtti.

ADV, iş bırakma eylemi nedeniyle havalimanlarındaki 700 uçuşun muhtemelen iptal edileceğini ve bu iptallerden 100 binden fazla yolcunun etkileneceğini duyurdu. Ver.di de güvenlik görevlilerini cuma günü Stuttgart havaalanında işi bırakmaya çağırdı. Bu havalimanında ne kadar uçuşun iptal olacağı ise belli değil.

Almanya’da Grev Dalgası

Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonla birlikte işçilerin artan yaşam maliyetini dengelemek için daha yüksek ücret talep etmesi nedeniyle son aylarda grev dalgasının yayılması dikkati çekiyor.

Alman Maden Kimya ve Enerji İş Sendikası (IG BCE) ile Ver.di, yüksek enflasyona karşı daha yüksek ücret talebiyle, enerji alanındaki özel sektör çalışanlarını bugün 1 günlük toplu uyarı grevine çağırdı.

Öte yandan, Ver.di ve Almanya’nın Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) 27 Mart’ta ulaştırma sektöründe öncülük ettiği uyarı grevinde uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına gelerek ülkede ulaşımı felç etmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler