2018 İtalya Genel Seçimleri İtalya | Genel Seçimlerin Kazananı Sağ İttifak Oldu

4 Mart’ta İtalya’da gerçekleşen genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, merkez sağ ittifakı yüzde 37,2 ile seçimde en çok oyu aldı.

admin 5 Mart 2018

İtalya ‘da Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyet Senatosunun yeni üyelerini belirlemek üzere dün yapılan seçimin galibi yüzde 37,2 oyla eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia Partisi, aşırı sağcı Lig, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri ve Biz İtalya’yla partilerinden oluşan merkez sağ ittifakı oldu.

Yaklaşık 46,5 milyon seçmenin sandığa gittiği genel seçimde oy kullanma işlemi, yerel saatle dün 23.00’te sona erdi.

İtalya İçişleri Bakanlığının internet sitesinde güncellediği resmi olmayan sonuçlara göre, merkez sağ ittifakı oyların yüzde 37,2’sini alırken 5 Yıldız Hareketi (M5S), yüzde 32 oy oranına ulaştı. Hâlihazırda hükümette bulunan merkez sol ittifakının oy oranı ise yüzde 22,9’da kaldı.

Bir önceki seçime göre, merkez sol ittifakının oyları düşüş gösterirken merkez sağ ittifakı ve M5S oylarını artırdı.

 

İtalya’da Sol Partiler Eriyor

Merkez sol ittifakının oyları yüzde 7 azalırken merkez sağ ittifakının oyları ise yüzde 7 arttı.

Seçime ittifakların dışında tek başına katılan M5S, yüzde 8’lik artışla seçimde en çok oyu alan parti oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, hâlihazırda iktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı ve eski Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki Demokrat Parti (PD) yüzde 18,9, Emma Bonino’nun Avrupa Partisi yüzde 2,5 ve diğer partiler yüzde 1,5 olmak üzere merkez sol ittifakı yaklaşık yüzde 22,9 oy aldı. Demokrat Partiden ayrılan Senato Başkanı Pietro Grasso liderliğindeki Özgür ve Eşit (LeU) Partisi de yüzde 3’lük seçim barajını aşarak meclise girmeyi başardı.

 

Aşırı Sağcılar İttifakın Lokomotifi Oldu

Merkez sağ ittifakında ise eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia Partisi yüzde 13,9, Matteo Salvini’nin aşırı sağcı Lig Partisi yüzde 17,7, Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi yüzde 4,3 ve Raffaele Fitto’nun Biz İtalya’yla Partisi yüzde 1,3 olmak üzere yüzde 37,2’lik oy oranına ulaştı.

Seçimin en dikkati çekici sonuçlarından biri, merkez sağ ittifakında Salvini’nin aşırı sağcı Lig Partisinin, Berlusconi’nin Forza Italia Partisini yaklaşık yüzde 4’lük farkla geçerek ittifakın birinci partisi konumuna gelmesi oldu.

 

Tek Başına İktidar Şansı Bulunmuyor

Seçim sonuçlarına göre, hiçbir parti ve ittifak, tek başına hükümeti kurmak için gereken yüzde 40 oranına erişemiyor.

Kesin sonuçların açıklanmasının ardından İtalya’da koalisyon için partiler arası müzakerelerin başlaması bekleniyor. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |